Ucpali jsme ropný vrt, hlásí BP - Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Ucpali jsme ropný vrt, hlásí BP

Ikona

4. srpna 2010, 20.30 | HOUSTON | Společnost BP ve středu oznámila, že bahnem vháněným do poškozeného vrtu v Mexickém zálivu vytvořila "zátku", která brání ropě v úniku. Informuje o tom agentura Reuters. Ve stejné době mluvčí Bílého domu Robert Gibbs oznámil "začátek konce" úniku ropy. "Zbývá však udělat hodně práce a tato vláda ji bude sledovat krok po kroku," řekl Gibbs. Bílý dům také zveřejnil zprávu, podle které byly téměř tři čtvrtiny ropy uniklé z vrtu Macondo v Mexickém zálivu zlikvidovány.

 

"Již pouze čtvrtina uniklé ropy představuje hrozbu pro naše životní prostředí," prohlásila poradkyně Bílého domu pro energetiku Carol Brownerová. " Většina ropy byla zadržena či spálena," oznámila.

Americký prezident Obama na tento vývoj reagoval nadšeně. "Dlouhý boj s únikem ropy se konečně blíží k zdárnému konci. Velmi nás to těší," prohlásil Obama. "Naše úsilí vyrovnat se s katastrofou však pokračuje. Musíme napravit škody, které byly napáchány," zdůraznil prezident.

Technici BP zahájili v úterý ve večerních hodinách operaci, během které do ústí vrtu Macondo začali pumpovat směs bahna, aby z něj vytlačili ropu zpět do jejího ložiska pod mořským dnem a vyrovnali v něm tlak.

Jakmile tlak ve vrtu klesne na požadované hodnoty, začne BP do vrtu pumpovat speciální cementovou směs, která u ústí vytvoří "zátku" a definitivně ho uzavře.

Pokud bude i tato operace úspěšná, BP se pokusí vytvořit na vrtu ještě další "pojistnou zátku".

Z vrtu Macondo unikala ropa od 20. dubna, kdy vybuchla plošina BP Deepwater Horizon. Do moře se od té doby dostalo 4,9 milionu barelů (800 milionů litrů) ropy. Surovina se dostala na pobřeží všech pěti států USA kolem Mexického zálivu - Louisiany, Alabamy, Mississippi, Floridy a Texasu - a způsobila obrovskou ekologickou katastrofu.

Je to nejhorší únik ropy způsobený nehodou v lidské historii. Pouze úmyslné vypuštění osmi milionů barelů ropy iráckou armádou do Perského zálivu v roce 1991 bylo horší katastrofou.


Tématické zařazení:

 » Více  » Ekologie