Aktivisté Greenpeace ukončili protestní akci na komíně elektrárny v Prunéřově - Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Aktivisté Greenpeace ukončili protestní akci na komíně elektrárny v Prunéřově

Ikona

24. března 2010, 19.17 | PRUNÉŘOV | Svůj protest ukončili aktivisté Greenpeace, kteří v pondělí obsadili komín elektrárny v Prunéřově na Chomutovsku. Otta Schnepp, mluvčí ČEZ v severních Čechách uvedl, že ve středu v podvečer byli první aktivisté na zemi. „Zhruba v šest hodin byli dva dole a sundávali vybavení,“ uvedl Schnepp. „Čekala tam na ně ochranka a policie a byli odvezeni na policejní služebnu k podání vysvětlení", řekl Jan Piňos z řídícího štábu Greenpeace.

 

Jak dodal, protest splnil svůj účel: „Upozornili jsme na problémy okolo modernizace elektrárny dostatečně. Nyní je na řadě jednání s ministrem Jakubem Šebestou. Sice nám vzkázal, že s námi v následujících dnech nechce mluvit, ale nevzdáme se jen tak lehce. Pan ministr má o projektu elektrárny brzo rozhodnout, chceme, aby s námi probral naše argumenty.“ Na elektrárně zůstalo do středy pět aktivistů, jeden z nich je Čech, ostatní jsou z evropských zemí.

Aktivisté nechali na komíně transparent s logem Greenpeace. Transparenty s nápisy Global Shame (světová hanba), které vyvěsili v pondělí, roztrhal vítr.

„Pana Piňose jsem oficiálně vyzval, aby po sobě uklidili a zejména, aby sundali transparent s logem Greenpeace, řekl mi, že je pozdě. Budeme od nich vymáhat škody nejen za vniknutí do areálu, ale i za uvedení komína do původního stavu – vše bude nutné prověřit a zdokumentovat. Minule tu po sobě nechali taky transparent, jeho odstranění nás stálo padesát tisíc korun,“ řekl agentuře Mediafax Ota Schnepp, mluvčí ČEZ v severních Čechách.

Skupina třinácti aktivistů vylezla na komín v pondělí časně ráno a vyvěsila transparenty s nápisy Global Shame. Vedení elektrárny ani ČEZ ale nekontaktovala. V noci na úterý slezla dolů osmičlenná skupina, kterou policisté po podání vysvětlení propustili. Vedení elektrárny podalo v té souvislosti trestní oznámení pro vloupání.

Greenpeace vadí na technologii připravované rekonstrukce její účinnost, která je zhruba pod čtyřicet procent. Prosazují, aby ČEZ investoval do nejmodernější technologie, která zajistí účinnost kolem 42 procent. Zástupci ČEZ ale vysvětlují, že takové náklady by se nezaplatily ani do vyčerpání zásob uhlí v sousedním dole Libouš. Navíc, emise CO2, které jsou elektrárně nejvíce vytýkány, technologie ovlivnit nemůže.

Tématické zařazení:

 » Více  » Ekologie