Medveděv chce dohlížet na Arktidu z vesmíru - Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Medveděv chce dohlížet na Arktidu z vesmíru

Ikona

17. března 2010, 22.19 | MOSKVA | Ruský prezident Dmitrij Medveděv chce vytvořit systém pro hydrometeorologické monitorování Arktidy z vesmíru, informoval ve středu ruský deník Vzgljad. Rusové se tím snaží posílit kontrolu nad touto oblastí kvůli jejím bohatým nerostným zdrojům. Projekt takového monitorovacího systému již v Rusku existuje. Pod názvem „Arktida“ jej vytvořily ruská Federální služba pro hydrometeorologii (Rosgidromet) a ruská kosmická agentura Roskosmos.

 

Medveděv ve středu vládě nařídil, aby mu do 1. června poskytla konkrétní podklady na realizaci projektu. Monitorování Arktidy je podle něj velice důležité mimo jiné pro studium klimatických změn. V současné době Rusové využívají údaje ze zahraničních satelitů, které však nejsou uzpůsobeny pro stálé monitorování Arktidy.

Vláda od ruského prezidenta navíc dostala za úkol schválit do letošního října soubor opatření, která umožní uvést do praxe klimatickou doktrínu, již Medveděv podepsal na konci loňského roku.

Doktrínu vypracovalo ruské ministerstvo přírodních zdrojů. Zahrnuje důsledky klimatických změn, které Rusko mohou postihnout, a soubor protiopatření.

Šéf Kremlu si na středečním zasedání ruské Rady bezpečnosti postěžoval, že si na Arktidu dělají nároky jiné země, které se snaží bránit Rusku v přístupu k regionu, jenž ukrývá zhruba čtvrtinu světových zásob ropy a plynu. Konkrétní státy však neuvedl.

„Bohužel jsme zaznamenali pokusy omezit přístup Ruska k výzkumu a rozvoji v oblastech nerostných zásob Arktidy, což je nepřípustné z právního hlediska a nespravedlivé, pokud bereme v potaz geografické umístění naší země a její dějiny,“ zdůraznil Medveděv.

Rusko si nárokuje vekou část Arktidy s tím, že jde o pokračování jeho kontinentálního šelfu. V roce 2007 dokonce poslalo na dno oceánu na severním pólu miniponorku, která tam umístila ruskou vlajku. Loni v březnu Moskva uvedla, že chce do roku 2020 vybudovat v Arktidě stálé vojenské posádky.

Právní nárok na část arktického území se pokouší kromě Ruska zajistit i Spojené státy, Kanada, Dánsko a Norsko.

Tématické zařazení:

 » Více  » Ekologie