Greenpeace: Levnější přestavbu Prunéřova zaplatí Severočeši svým zdravím - Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Greenpeace: Levnější přestavbu Prunéřova zaplatí Severočeši svým zdravím

Ikona

18. ledna 2010, 13.09 | ÚSTECKÝ KRAJ | Elektrárna Prunéřov je největším českým zdrojem emisí jak skleníkového plynu oxidu uhličitého, tak zdraví škodlivých oxidů síry a oxidů dusíku. Levnější přestavba elektrárny Prunéřov proto ohrozí nejen globální klima, ale také zdraví Severočechů, tvrdí Jan Rovenský z Greenpeace. Elektrárenská společnost ČEZ není schopna veřejnosti vysvětlit, o kolik by byla kvalitnější varianta dražší.

 

Rovenský v této souvislosti uvedl, že rozdíl mezi tím, co chce ČEZ a co navrhlo ministerstvo životního prostředí, činí čtyři procentní body. To znamená zhruba desetiprocentní účinnost elektrárny. "To na první pohled nemusí vypadat jako vysoké číslo. Vzhledem k tomu, že Prunéřov je českým největším zdrojem emisí jak skleníkového plynu oxidu uhličitého, tak zdraví škodlivých oxidů síry a oxidů dusíku, těch 10 procent znamená v případě oxidu uhličitého půl milionu tun ročně," vysvětlil Rovenský.

Podle Greenpeace ČEZ mylně informuje o tom, že většina Severočechů s přestavbou souhlasí. "Není rozhodně pravda, že všechny samosprávy dotčené rozšířením elektrárny se záměrem souhlasí, jak tvrdí ČEZ. My jsme nikdy podobný souhlas nevydali. Pokud by se nás někdo obtěžoval zeptat, určitě bych prosazoval, aby naše stanovisko k záměru bylo negativní," řekl Petr Pakosta, který je místostarostou obce Hora Svaté Kateřiny. Ta leží na hřebenu Krušných hor 25 kilometrů od elektrárny ve směru převládajících větrů. Podle rozptylové studie společnosti ČEZ obec leží na hranici území, ve kterém by i po přestavbě elektrárny docházelo k překračování krátkodobých imisních koncentrací oxidů síry.

Pakosta plány na využití zastaralé a méně účinné technologie v Prunéřově odmítá. "Podle oficiálních rozptylových map jsme Prunéřovem postižení víc než třeba Kadaň. Jsme bohužel po větru a vysoko. Pokud chce majitel elektrárny ničit naše životní prostředí dalších 25 let, nepřipadá v úvahu, aby na kvalitě použité technologie šetřil," řekl.

"Argumentovat tím, že nemohou dodržet požadavky zákona, protože instalovat účinnější technologii se jim ekonomicky nevyplatí, je dost absurdní," tvrdí právník Jiří Nezhyba z Ekologického právního servisu a dodal: "Navíc se zdá, že takové argumenty mají sloužit jen k oklamání veřejnosti. Z nejnovějších informací z úst tiskového mluvčího totiž plyne, že ČEZ žádnou cenovou analýzou variant výkonu elektrárny vůbec nemá, a to přestože na ni odkazuje například v dokumentaci posuzování vlivů na životní prostředí." Analýzy se proto budou podle Nezhyby domáhat u soudu.

Ministerstvo životního prostředí v nejbližší době vydá k tomuto záměru přestavby elektrárny stanovisko podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. "Doufáme, že ministerstvo projekt v navržené podobě odmítne. Opačný výsledek by byl velmi špatným precendentem," řekl Rovenský s tím, že by se potvrdilo mocné postavení ČEZ v Česku, kterému projde vše bez ohledu na platné zákony a zájmy lidí.

Elektrárny Prunéřov I a Prunéřov II jsou největším uhelným výrobcem elektřiny v České republice. Jedná se o dva objekty ležící na západním okraji severočeské hnědouhelné pánve v blízkosti Chomutova. Část Prunéřov I byla uvedena do provozu mezi lety 1967 a 1968 a tvoří ji šest 110MW bloků. Čtyři z těchto bloků byly upraveny, dva později zcela odstaveny. Část Prunéřov II byla zprovozněna mezi lety 1981 a 1982 a tvoří ji pět 210MW bloků.

Tématické zařazení:

 » Více  » Ekologie