Ekologie
Ministr Brabec představil nové kroky v boji za lepší ovzduší
foto archiv
Praha | Při příležitosti návštěvy eurokomisaře pro životní prostředí Karmenu Velly v České republice a tzv. Clean Air Dialogu, představil ministr životního prostředí Richard Brabec opatření, které stát realizuje nebo bude realizovat s cílem zlepšit kvalitu ovzduší v České republice.
Vedle pokračování kotlíkových dotací a pilotního projektu půjček na předfinancování nákupu a instalace zdrojů v Moravskoslezském kraji, míří hlavní novinky na kontrolu vozidel s vymontovanými DPF filtry a nadstandardní financování rozvoje alternativních pohonů v České republice
Největší podíl na znečištění ovzduší má nadále lokální vytápění v domácnostech, v některých regionech průmysl a ve větších městech především doprava. Významným faktorem ovlivňujícím kvalitu ovzduší v Česku je i přeshraniční přenos škodlivých látek, který je v některých oblastech hlavním zdrojem znečištění ovzduší (zejména v pohraničních regionech). Podle posledních analýz však přeshraniční přenos znečištění významně přispívá k úrovni znečištění po celé ČR. Zcela zásadním faktorem s výsledným vlivem na kvalitu ovzduší je pak meteorologická situace.
Obce mohou od září letošního roku díky novele zákona o ochraně ovzduší zakázat na svém území vytápění tuhými palivy v kotlích 1. a 2. emisní třídy, tedy ještě dříve než dojde k plošnému zákazu provozu těchto kotlů v září roku 2022. Od loňského roku mají také obce možnost kontrolovat přímo v domácnostech, zda jsou při vytápění tuhými palivy dodržovány podmínky zákona o ochraně ovzduší, např. zda uhlí splňuje požadovanou kvalitu, zda byla provedena povinná revize kotle, nebo zda nejsou v domácnostech spalovány zakázané materiály, jejichž spalováním dochází k vysokým únikům znečišťujících látek do ovzduší. V letošní topné sezóně došlo k 330 kontrolám, z nichž zhruba ve čtvrtině případů bylo prokázáno porušení zákona.
Změny probíhají i v oblasti dopravy. Od října letošního roku platí díky spolupráci mezi Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem dopravy přísnější pravidla pro kontrolu aut s dieselovým motorem. Zastaralá hodnota tzv. opacity, která dávno nereflektuje technologický vývoj v oblasti výroby automobilů, byla snížena na úroveň, která odhalí nefunkční filtr pevných částic (z 0,5 na 0,25 m-1).
V praxi to znamená, že vozidla s poškozeným, vymontovaným nebo nefunkčním filtrem budou přímo v provozu snadněji odhalena a budou muset být do 30 dnů opravena nebo odstavena z provozu. Policie ČR dostala díky novelizaci příslušných předpisů v gesci Ministerstva dopravy také příslušné kompetence, jak stav filtru pevných částic účinněji kontrolovat přímo na silnicích.
Zdroj: Metropol
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
Souhlasíte s přijetím eura?
34.1% |
||
| ||
28.8% |
||
| ||
19.4% |
||
| ||
17.7% |
||
|
Politika
-
Díky kraji letos přežije dalších 87 vesnických obchůdků
- Nad sídlem Senátu opět vlaje historická vlajka Běloruska
- Kontrolní běh Libereckým krajem a Trojzemím: Edvard Kožušník podá zprávu o stavu a kondici regionu
- Veřejné slyšení v Senátu: Pro zdravou společnost je zásadní dlouhodobá podpora sportu
- Kancelář Senátu a NÚKIB posilují spolupráci v oblasti kybernetické a informační bezpečnosti
- Více z rubriky politika
Zajímavosti
-
Češi věří kohoutkové vodě. V Praze ji pije 9 z 10 lidí, většina bez filtru
- Vodní elektrárna Obříství se umí „ponořit“ pod hladinu Labe
- Přes 12, 5 milionu korun na komunitní projekty
- Vysočina opraví severní bránu hradu Kámen
- Seriál Festivalu plného chutí završí Moravský Krumlov
- Více z rubriky zajímavosti
Krimi
-
Složky IZS budou cvičit BLACKOUT i útok ozbrojence
- Spolupráce s policií je klíčem ke zlepšení bezpečnosti
- V Ústeckém kraji policie otevřela první Pol Point. Kromě ochrany obětí má i uvolnit policisty
- NOVÉ OZNAČENÍ VELITELE POHOTOVOSTNÍCH JEDNOTEK MĚSTSKÉ POLICIE ZLEPŠÍ KOORDINACI HLÍDEK V TERÉNU
- Kde oslavit konec války? Například v rozkvetlé botanické zahradě
- Více z rubriky krimi