Těžbu uhlí zásadně odmítá 57 % obyvatel Horního Jiřetína - Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Těžbu uhlí zásadně odmítá 57 % obyvatel Horního Jiřetína

zdroj: archiv Metropolu

Ústecká kraj | Proti těžbě uhlí v Horním Jiřetíně je zásadně 57 procent obyvatel obce. Zhruba dvě třetiny očekávají, že během nejbližších deseti let budou prolomeny limity těžby uhlí. Vyplývá to z průzkumu...

 

agentury STEM pro společnost Severní energetická. Zrušení limitů by postihlo především právě Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž dolu ČSA. Hrana těžební jámy by se dostala pár set metrů od kraje Litvínova.
    Dnes byl zveřejněn podobný průzkum, který v únoru zpracovala pro Greenpeace agentura Ipsos. Podle něj bourání obcí kvůli uhlí odmítá 68 procent Čechů a 11 procent jej podporuje. S úplným zrušením územních limitů souhlasí šest procent Čechů, dvě třetiny by limity zachovaly.
    Podle průzkumu STEM odpůrci přesídlení Horního Jiřetína, jeho stoupenci a nerozhodní tvoří tři stejně početné skupiny. Zhruba 76 procent obyvatel by se prý dokázalo se stěhováním vyrovnat. "Nejhorší je nejistota. Na tom se shodne téměř 70 procent obyvatel Horního Jiřetína a Černic," uvedl ředitel STEM Jan Hartl.
    Podle místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta (SZ) nejsou výsledky průzkumu překvapivé. "Jestliže vám někdo bude 15 let tlouct do hlavy, že vás stejně vystěhuje, že vás tak jako tak vyženou, tak je logické, že lidé cítí nejistě," řekl ČTK Buřt. Podle Buřta prohlubuje nejistotu i to, že jasné stanovisko neřekla k limitům těžby žádná z dosavadních vlád. "Ve chvíli, kdy by vláda jasně řekla, že tam, kde jsou obce, se limity v žádném případě neprolomí, tak se výsledky změní naprosto radikálně," doplnil Buřt.
    Buřt zároveň upozornil na průzkum z roku 2006, který si tehdy nechali zpracovat také těžaři. Z něj vyplynulo, že se 70 procent lidí chce s těžaři domluvit a z Jiřetína se odstěhovat. "Dva měsíce poté byly komunální volby a protěžební sdružení, které bylo ve volbách, dostalo 25 procent hlasů, takže ta čísla byla zcela opačná," doplnil Buřt.
    Generální ředitel Severní energetické Petr Kolman dnes uvedl, že rozhodovací mechanismus o těžbě má v rukou stát. Uhlí je vyhrazený nerost, vyhrazená surovina a stát má veškeré nakládání s tímto nerostem plně k dispozici, upozornil Kolman. "My musíme postupovat podle horního zákona. My musíme postupovat tak, že naším cílem musí být racionální vydobytí veškerého ložiska, které máme ve správě," dodal Kolman s tím, že firma musí akceptovat zákonnou povinnost.
    Nejistota ohledně budoucnosti města je největším problémem, který lidé v obci pociťují. Dalšími jsou vzrůstající kriminalita (23 procent) a nezaměstnanost, kterou vnímá 13 procent obyvatel. Naopak většina dotazovaných pozitivně hodnotí občanský a kulturní život i vztahy ve městě.
    Téměř polovina respondentů uvedla, že je třeba co nejdříve zahájit debatu o podmínkách výkupu a přestěhování. Třetina se nechce přestěhovat v žádném případě. Za preferovanou formu případného vyrovnání považuje většina obyvatel peníze.
    Průzkum také naznačil některé spekulativní tendence vlastníků nemovitostí. Hlasité odpůrce stěhování považují oponenti těžby za vypočítavce. O dobrovolném stěhování uvažovalo v posledních pěti letech 28 procent lidí.
    Agentura STEM průzkum provedla loni v létě a na podzim u 735 domácností obce ze 749 evidovaných a provedla na 538 rozhovorů.
    Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly stanoveny usnesením vlády v roce 1991. Zaručují městům a obcím, pod kterými leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány.
    Severní energetická je od loňského srpna jméno původní akciové společnosti Litvínovská uhelná. Přejmenováním dokončila proces oddělení od skupiny Czech Coal.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Více  » Ekologie