Většina obyvatel Ústeckého kraje odmítá bourání obcí kvůli uhlí - Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Většina obyvatel Ústeckého kraje odmítá bourání obcí kvůli uhlí

zdroj: archiv Metropolu

Ústí nad.Labem | Více než dvě třetiny obyvatel Ústeckého kraje odmítají bourání obcí kvůli těžbě hnědého uhlí. Vyplývá to z průzkumu, který pro organizaci Greeanpeace zpracovala agentura Ipsos. Novinářům to...

 

dnes řekl Arnošt Janeček ze společnosti Ipsos.
    Proti bourání obcí se vyslovilo 70 procent obyvatel kraje bez ohledu na věk a vzdělání. Pro bourání obcí se vyslovilo 22 procent lidí, názor nemá osm procent obyvatel kraje. Zároveň 51 procent obyvatel je pro úplné zachování limitů těžby a nerozšiřování dolů. "U studentů názor proti prolomení limitů byl téměř u všech, to bylo možná trochu překvapení. Více mužů je pro bourání obcí za účelem těžby uhlí, ženy jsou v tomto směru trochu zdrženlivější," vysvětlil ČTK Janeček. Telefonického průzkumu se zúčastnilo 513 lidí napříč celým krajem. Vzorek respondentů je podle Janečka dostatečný. "Předvolební průzkumy se celostátně dělají na 500 až 1000 respondentech. Počet respondentů je dostatečný. Statistická odchylka je v tomto případě plus minus dvě procenta," doplnil Janeček.
    Prolomení limitů těžby hnědého uhlí není součástí programového prohlášení vlády Bohuslava Sobotky. Z pracovní verze prohlášení ale vypadla i ochrana obcí za limity. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) je přesvědčen, že Sobotkova vláda limity neprolomí. "Jsem přesvědčen, že i když to není v programovém prohlášení, realita bude opravdu taková, jakou jsme slibovali, že nedojde k prolomení těžebních limitů. Ano, ministerstvo životního prostředí to tam chtělo mít zmíněno explicitně. Ale v tuto chvíli je to kompromis mezi koaličními stranami," řekl už dřív Brabec.
    S prolomením limitů nepočítá ani ekologická organizace Greenpeace. "Na základě rozhovorů se členy vlády a veřejných vystoupení nejen ministra Brabce, ale i ministra průmyslu Mládka, který říká, že bez krajského referenda neprolomí limity, jsme optimisty. Věříme, že vláda na limity sahat nebude," řekl ČTK vedoucí energetické kampaně Jan Rovenský.
    Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) už dřív řekl, že o limitech by případně měli rozhodnout obyvatelé kraje v referendu. Jeho výsledky by byly pro vládu závazné. S tím Greenpeace nesouhlasí. "Pokud by se o tom mělo dělat referendum, tak přímo v místech, kterých se to týká. To znamená v Litvínově, v Horním Jiřetíně a v Černicích, nebo naopak na celostátní úrovni," doplnil Rovenský
    Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády z roku 1991. Zaručují městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Zrušení limitů by postihlo především Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž dolu ČSA. Hrana těžební jámy by se dostala jen pár set metrů od okraje Litvínova.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Více  » Ekologie