Evropští inspektoři navštívili Šumavu, ptají se i na kácení - Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Evropští inspektoři navštívili Šumavu, ptají se i na kácení

zdroj: archiv Metropolu

MODRAVA | Přesvědčit se o situaci na Šumavě a informovat se o zásazích a jejich důsledcích přijeli ve čtvrtek na Šumavu inspektoři z Bruselu. Budou se tak moci seznámit s dílčími kroky správy NP Šumava, řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

 

"Očekávám, že zástupci evropské komise se budou moci za těch pár hodin jejich návštěvy přímo v terénu seznámit alespoň s dílčími postupy Správy Národního parku Šumava a že se rámcově obeznámí se šumavskou realitou smrkových monokultur. Realita je taková, že kůrovcová kalamita díky zásahům proti kůrovci odezněla. Proto nelze předpokládat, že bychom se v příštích letech dostávali do konfliktu s případnými stěžovateli," řekl Pechoušek.

Z některých prohlášení kritiků vedení správy parku vyplývá, že kácení kůrovcem napadených stromů je plánovanou činností. "Proti tomu se musím ohradit. Žádný strom nebyl pokácen plánovaně. Byly pokáceny jenom ty stromy, které napadl kůrovec. Ten se na Šumavě přemnožil díky špatným rozhodnutím našich předchůdců v nesprávný čas. My řešíme jen následky a rozhodně nejsou plánované. Kdybychom nepostupovali proti kůrovci aktivně, tak by se rozmnožil ještě více a předměty ochrany přírody by doznaly mnohem větších škod. Tomu se podařilo zabránit," vysvětlil Pechoušek.

Během odpoledne mají inspektoři v plánu let vrtulníkem nad oblastí Kvildska a Modravska, vzhledem k počasí je ale možné, že se let neuskuteční. "Let vrtulníkem jsme zvolili z toho důvodu, že inspektoři mají na návštěvu v terénu jen několik hodin, proto jsme se snažili o to, aby poznali Šumavu co nejvíce v komplexu," dodal Pechoušek

Inspektoři pak stráví několik hodin v terénu, projedou oblast Kvildska a Modravska, Poledník, Bučinu, Stráž, Prameny Vltavy a lokalitu Na Ztraceném. Po návratu se setkají s experty ministerstva životního prostředí, ale i Vilémem Podrázským z České zemědělské univerzity v Praze a přítomen bude Jan Pokorný za Ústav systémové biologie a ekologie, Akademie věd ČR, Třeboň, Pavel Kindelmann, Johannes Wohlmacher, zástupce kláštera Stift Schlägl z Rakouska, kde lesy sousedí se Šumavou.

"Druhým rokem se nám v lesích, které spolu sousedí, úspěšně daří plnit mezinárodní úmluvu, která nás k tomuto zavázala. I v příštích letech budeme proti kůrovci na Smrčině zasahovat. Už dnes je ale jisté, že to bude v mnohonásobně menším měřítku, než to bylo v roce 2011," vysvětlil Pechoušek.

Na dopolední jednání byl pozván i zástupce Hnutí Duha. "Z jednání vyplynulo, že by se na Šumavě měla dodržovat pravidla obvyklá pro všechny parky v Evropě, jde zejména o bezzásahovost. Z vyjádření inspektorů, kteří předvedli výborné znalosti a informovanost o situaci na Šumavě, vyplývá, že státní správa by měla důsledně studovat vliv případných zásahů do okolní přírody a chráněných ekosystémů, než je schválí. Řeč je především o kácení, ale také o developerských projektech na jižní Šumavě, jako jsou lanovky či turistická centra. Při přípravě Zákona o Šumavě by se pak podle inspektorů měl klást důraz na faktickou ochranu přírody, ne na politické cíle," sdělil Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Na pátek je v plánu setkání inspektorů s nevládními organizacemi (Zachraňme Šumavu, Karel Klostermann, Hnutí Duha) a také se starosty šumavských obcí. Ve 14 hodin odjedou inspektoři do Prahy, odkud odletí zpět do Bruselu.

Tématické zařazení:

 » Více  » Ekologie