Greenpeace: České firmy působí znečišťováním miliardové škody, poslanci jim chtějí poplatky odpustit - Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Greenpeace: České firmy působí znečišťováním miliardové škody, poslanci jim chtějí poplatky odpustit

PRAHA | Hospodářský výbor sněmovny navrhuje v rámci novely o ovzduší zrušit poplatky, které podniky platí za vypouštění škodlivin. Český průmysl přitom způsobuje škody na lidském zdraví a životním prostředí v hodnotě zhruba 87,7 až 148,7 miliard korun, informovala v pátek mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová.

 

Informace pak prý pochází ze zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), která analyzuje finanční náklady za znečišťování ovzduší způsobené nejvýznamnějšími evropskými průmyslovými podniky.
Zpráva obsahuje údaje o 622 podnicích, které nejvíce zamořují evropské ovzduší. Mezi nimi je i 25 českých firem. Mezi stovkou těch největších znečišťovatelů jich má Česko pět.

Absolutně nejhůře byla hodnocena Elektrárna Prunéřov firmy ČEZ, která se v celoevropském měřítku umístila na 17. místě. Další elektrárna ČEZ v Počeradech figuruje na 30. místě, do první stovky se vešel ještě Chemopetrol v Litvínově (63. místo), ostravský ArcelorMittal (65. místo) a elektrárna Chodově u Sokolova (98. místo).

Analýza ukazuje, že velcí znečišťovatelé svou činností způsobují škody, jejichž odstranění stojí velké finanční prostředky. Podle EEA se náklady na odstranění škod, které průmyslové podniky svými emisemi způsobily v roce 2009, odhadují na nejméně 102–169 miliard euro.

Právě proto platí firmy poplatky za znečištění. Greenpeace se domnívá, že poplatky jsou v České republice nedostatečné a pohybují se v řádu promile až jednotek procent ze skutečných nákladů na odstranění škod. I přesto hospodářský výbor sněmovny navrhne poplatky zrušit.

"Evropská agentura pro životní prostředí jasně vyčíslila, že odstranění škod způsobené emisemi z průmyslu stojí obrovské peníze. Znečišťovatelé na poplatcích odvádějí desetiny procent této částky a někteří poslanci se ve sněmovně právě v těchto dnech snaží zrušit i tyto, zcela nedostatečné, poplatky za znečištění," řekl vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR Jan Freidenger. „To je nejen proti principu evropské ekologické politiky "znečišťovatel platí", ale také proti zdravému rozumu a dokonce i proti slibům vládních stran o odpovědné politice. Odpuštění poplatků za znečištění by zvýhodnilo nezodpovědné firmy, které nejvíce poškozují naše zdraví a životní prostředí, na úkor slušných a zodpovědných firem," dodal.

Tématické zařazení:

 » Více  » Ekologie