Focus: Největší ekologické katastrofy za posledních 40 let - Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Focus: Největší ekologické katastrofy za posledních 40 let

SVĚT | Ztroskotání nákladní lodě Rena je největší ekologickou katastrofou na moři v historii Nového Zélandu, navíc hrozí, že se trup rozlomí a do vody vyteče další mazut. Agentura AFP přináší seznam nejhorších ekologických katastrof za posledních 40 let.

 

Rena plující pod liberijskou vlajkou narazila minulý týden na útes Astrolabe asi 22 kilometrů od novozélandského Severního ostrova. Do Zálivu hojnosti (Bay of Plenty), který je cenný bohatým mořským životem, již vyteklo až 350 tun paliva. V trupu lodi se vytvořila prasklina, která se rozšiřuje, a hrozí tak rozlomení lodi. Pak by do moře vyteklo dalších až 1700 tun mazutu.

Havárie Reny je ale ve srovnání s největšími ekologickými katastrofami na světě poměrně malá.

- Velká Británie/Francie, březen 1967: Liberijské plavidlo Torrey Canyon se potopilo u britského souostroví Scilly. Do moře vyteklo téměř 120 tun ropy. Ropná skvrna zasáhla i Francii.

- Francie, březen 1978: Liberijský supertanker Amoco Cadiz ztroskotal u Bretaně na západě Francie. Z vraku do oceánu vyteklo 230 tisíc tun ropy, která zamořila francouzské pobřeží v délce 400 kilometrů.

- Mexický záliv, červen 1979: Po výbuchu na ropném zařízení Ixtoc Uno se do moře vylily miliony tun ropy.

- Spojené státy, březen 1989: Z havarovaného tankeru Exxon Valdez vyteklo do průlivu prince Williama na jihu Aljašky 38 tisíc tun ropy, jež zamořila 1300 kilometrů pobřeží. Podle Aljašské univerzity přežila jen čtvrtina mořského života.

- Perský záliv, leden 1991: Až milion tun ropy se vylil do moře během války v Zálivu, kdy 34 zemí v čele se Spojenými státy vojensky odpovědělo na invazi Iráku pod vedením Saddáma Husajna do Kuvajtu. Irácká armáda na ústupu zapálila kuvajtská ropná pole. Znečištěno bylo přes 500 kilometrů pobřeží na severu Saúdské Arábie.

- Španělsko, prosinec 1992: U španělského přístavu La Coruña v bouři narazil řecký tanker Aegean Sea do skal. Loď se rozlomila a do moře uniklo 70 tisíc tun paliva. Ropa zasáhla 200 kilometrů pobřeží Galicie.

- Rusko, srpen až říjen 1994: Havárie ropovodu v severoruské republice Komi vedla k úniku až 280 tisíc tun ropy, uvádí statistiky OSN a Greenpeace. Rusko tvrdí, že vyteklo jen 14 až 60 tisíc tun ropy.

- Velká Británie, únor 1996: Liberijský tanker Sea Empress se potopil u Walesu. Do moře vyteklo 147 tisíc tun ropy, která zabila přes 25 tisíc mořských ptáků.

- Španělsko, listopad 2002: Tanker Prestige registrovaný v Libérii se rozlomil a potopil u severozápadního pobřeží Španělska. Do moře vyteklo přes 50 tisíc tun mazutu. Rozsáhlá ropná skvrna zamořila pobřeží Francie, Španělska a Portugalska.

- Spojené státy, duben 2010: Nejhorší mořskou ekologickou katastrofu v dějinách Spojených států způsobila exploze plošiny Deepwater Horizon. Zahynulo při tom 11 dělníků a plošina se o dva dny později potopila. Do moře pak několik měsíců unikala ropa. Podle odhadů vyteklo z poškozeného vrtu Macondo 780 milionů litrů "černého zlata".

Tématické zařazení:

 » Více  » Ekologie