Vesmírný odpad dosáhl kritické úrovně - Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Vesmírný odpad dosáhl kritické úrovně

WASHINGTON | Množství vesmírného odpadu obíhajícího kolem Země dosáhlo nebezpečné hranice, varuje zpráva americké Národní rady pro výzkum (NRC). Vědci upozorňují, že kosmické "smetí" je rostoucí hrozbou pro kosmické lodě i satelity, píše v pátek webový portál deníku USA Today.

 

Naší planetu nyní obíhá asi tisíc funkčních komerčních, vojenských a civilních satelitů. Odpad tvoří shluky drobných fragmentů z vyřazených družic, vyhořelých stupňů nosných raket nebo pozůstatky různých experimentů kosmonautů.

Za více než půl století kosmické éry lidstva se kolem Země nashromáždilo přes 110 000 malých (nad 1 cm) i větších objektů umělého původu. Některé odhady hovoří celkově o stovkách tisíců až milionech miniaturních objektů.

Rada vyzvala americkou vesmírnou agenturu k nalezení způsobu, jak odpad lépe monitorovat a likvidovat. "Bude více kolizí s odpadem a budou častější," upozornil bývalý expert NASA Don Kessler, jenž se podílel na vypracování zprávy.

Byl to právě Kessler, který jako první v roce 1978 varoval, že množství objektů na orbitě bude stoupat a jejich velikost dosáhne takových rozměrů, že do sebe budou vzájemně narážet. To má za následek vznik stále nových úlomků.

Nejnovější data tento jev jen podtrhují. Při dvou kolizích, k nimž došlo od ledna 2007, se téměř zdvojnásobilo množství částeček odpadu, které rychlostí až 28 000 kilometrů v hodině obíhají kolem Země.

Funkčním satelitům při srážce s takovým úlomkem hrozí nezvratné poškození. V nebezpečí jsou i pilotované kosmické lodě nebo Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Její šestičlenná posádka se například v červnu musela před vesmírným smetím ukrýt do záchranné lodi Sojuz. Kus neznámého odpadu nakonec stanici minul jen asi o 300 metrů.

O vypracování nezávislé zprávy o vesmírném odpadu požádal Národní radu pro výzkum šéf bezpečnosti misí NASA Bryan O’Connor. Ačkoliv zpráva nenabízí žádnou konkrétní strategii efektivnějšího sledování a především odstraňování odpadu, vyzývá vesmírnou agenturu k lepšímu zužitkování omezených zdrojů a centralizaci pracovníků, kteří se kosmickým smetím zabývají. NASA bude muset přistoupit na řadu kompromisů a především dát do boje proti odpadu více peněz.

Vědci zároveň vyzvali k mezinárodní regulaci množství odpadu ve vesmíru. Američané se na něm totiž podílejí "jen" zhruba z jedné třetiny. Na "vesmírném úklidu" by se podle NRC měly podílet i Rusko, Čína a další mocnosti, které vyvinuly vesmírný program.

Tématické zařazení:

 » Více  » Ekologie