V Ostravě se narodilo slůně, poprvé v České republice - Zvířata - Český Metropol

Zvířata

V Ostravě se narodilo slůně, poprvé v České republice

Ikona

11. března 2011, 12.43 | OSTRAVA | Mládě slona se v pátek ráno narodilo v zoologické zahradě v Ostravě. Je to samec, váží 78 kilogramů a je prvním slůnětem narozeným u nás, uvedl Stanislav Derlich z ostravské zoo. Slůně se narodilo čtrnáctileté samici Vishesh. Samotný porod začal před půlnocí, proběhl bez komplikací a mládě se narodilo osmnáct minut po třetí hodině ráno. „Matka, jak jsme předpokládali, začala na mládě lehce útočit, což je jev poměrně běžný i v přírodě.

 

Mládě bylo proto pomocí speciálního kovového hrabla odtaženo za bariéru. Tato operace se podařila jen díky velmi obětavému a profesionálnímu přístupu ošetřovatelů. Nutno zdůraznit, že slon je velmi nebezpečné zvíře a Vishesh není chována jako kontaktní slon,“ vysvětil Derlich. Samici bylo nutné podat utišující prostředek a mládě s ní přes bariéru postupně seznamovat. Zhruba po hodině po oddělení ošetřovatelé mládě k samici opět vrátili, protože již nejevila známky agresivity.

„Prováděli jsme také pokusy s přiložením mláděte k vemínku, což je však poměrně nebezpečná operace a dala se provádět pouze po krátkou dobu, kdy byla slonice ochotna na chvíli pokleknout,“ doplnil Derlich.

Mládě zatím nepilo a pokusy budou pokračovat v průběhu dne, pokud mládě samo nenajde vemínko.

S matkou Vishesh byla během porodu ve výběhu také další samice, padesátiletá Suseela. Tato samice měla při porodu „asistovat“ a případně chránit mládě před vlastní matkou. „Tento tetičkovsko-ochranářský postup je opět osvědčený a v přírodě běžný. Bohužel se však i Suseela začala k mláděti chovat agresivně a museli jsme ji oddělit,“ vysvětlil Stanislav Derlich.

Pavilon bude pro návštěvníky uzavřený minimálně po dobu několika dní. Slonice potřebuje klid a nesmí být rušená. Přístup do pavilonu mají v tuto chvíli pouze ošetřovatelé slonů, veterinář a zoologové. Žádné jiné osoby nebudou až do odvolání do pavilonu vpuštěné.

Tématické zařazení:

 » Zvířata