Štíři a strašilky slaví úspěch - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Štíři a strašilky slaví úspěch

Štíři a strašilky slaví úspěch

14. února 2024, 12.52 | Teplice - Výstava nazvaná Masožravci vs. vegetariáni aneb štíři a strašilky v botanické zaujala veřejnost a i v zimních měsících přilákala četné návštěvníky z řad základních a středních škol, jakož i široké veřejnosti.

 

Není také divu – člověk málokdy přijde do styku (byť převážně pouze vizuálního) se strašilkami z druhé části planety Země a ještě méně pak se štíry, pouštními poutníky z Afriky či Arabského poloostrova. Štíři v populárních médiích často hrají roli zlověstné, nebezpečné havěti, která štípne např. tak, že zaleze v noci do boty a nešťastník na něj nevědomky šlápne. Ba dokonce že štír agresivně a cíleně napadne člověka, protože se jednoduše nudí... Nic nemůže být vzdálenějšího pravdě a tato osvěta veřejnosti, ukazující štíry a strašilky jako fascinující a úžasná zvířata, jimiž vskutku jsou a připomínají, že nejde o žádné vražedné netvory, nýbrž o velmi důležité, ba nezbytné členy svých ekosystémů a příklady téměř neuvěřitelného umění evoluce a adaptace, kdy se dokonale přizpůsobily oblastem svého života.

Toto je na oko patrné zvláště u strašilek, které jsme během čištění terárií několikrát i přes veškerou snahu o ostříží kontrolu málem „vyhodili" v domnění, že jde o uschlou větvičku. Přesto jsou mezi strašilkami samotnými obrovské rozdíly napříč celým tímto hmyzím řádem – jak co do velikosti, tak i barvy, tvaru i typu toho, za co se maskují. Některé strašilky mají dokonce plně funkční křídla, ačkoliv většina z nich (naštěstí pro nás) nikoliv. To bychom se s naším rostlinným bohatstvím ve sklenících mohli brzy rozloučit. Štíři jsou naproti tomu neobyčejně životaschopní a odolní tvorové, kterých se nezbavíme ani po jejich ozáření (pro člověka) smrtelnou dávkou radioaktivního záření, ani po roce hladovění, ani po měsíci žíznění. Plně přizpůsobeni životu na poušti (ačkoliv ne všechny druhy štírů jsou pouštní, např. co do velikosti nejimpozantnějšími zástupci štírů v rámci této výstavy jsou štíři Heterometrus silenus – a ti se vyskytují v tropických deštných lesích jihovýchodní Asie), štíři přežijí opravdu ledascos.„Máme velkou radost, že výstava zaznamenala takový úspěch. Osvěta dětí a veřejnosti je jedním z našich vůbec nejdůležitějších úkolů, byť se tentokrát trošku netradičně jedná o živočišnou říši. Příroda je ale komplexní, jedno souvisí s druhým, ekosystémy potřebuji každou svou jednotlivou součást k prosperitě celku i všech zúčastněných," konstatuje kurátor zahrady Jan Ptáček. Od začátku výstavy navštívilo zahradu téměř 4 400 lidí, a to j o 61 % vyšší návštěvnost než ve stejném období v loňském roce.

Zdroj: Ing. Petr Šíla

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zvířata  

 » Kraje  » Ústecký