Gibonům stříbrným se narodilo vzácné mládě - Zvířata - Český Metropol

Zvířata

Gibonům stříbrným se narodilo vzácné mládě

foto Zoo Praha

Praha | V zoo Praha mají další důvod k radosti, narodilo se tam druhé mládě gibona stříbrného. Tento druh patří mezi ohrožené druhy primátů. Žije pouze v lesích indonéského ostrova Jáva, které ale rychle ustupují polím a plantážím, kde tito primáti nedokážou žít. Jejich populace stále klesá. Odhaduje se, že v přírodě žije něco kolem 2500 jedinců. V lidské péči jich je chováno zhruba 70.

 

V České republice tento ohrožený druh chovají pouze dvě zoologické zahrady, ale odchovat se jej zatím podařilo jen té pražské. Mládě přišlo na svět v ranních hodinách. „Chov gibonů stříbrných je náročný, proto už naše mládě narozené v roce 2015, jako první v rámci všech českých i slovenských zoo, znamená obrovský chovatelský úspěch. O to víc nás těší, že má tříletý Silver Arrow sourozence,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Nově narozené mládě působí čile a zdravě a podle chovatelů má dobrý sací i úchopový reflex. Matka Alangalang se o něj stará pečlivě, hned po porodu ho očistila a nehnula se od něj na krok. První den byli v bezpečí expozice, polehávala s mládětem na břiše, aby mohlo pít, nebo seděla a objímala ho. Další dny už s ním začala posedávat na topolu, nebo „lítat“ v korunách stromů. Nohy při tom má ohnuté k břichu a tím mládě jistí. Otec Flip plní svou rodičovskou roli zejména tím, že samici s mládětem dopřává potřebný klid a stará se o jeho tříletého sourozence. Text: Šárka Jansová, foto: Zoo Praha

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zvířata