V pražské zoo se vylíhla druhá generace varanů moluckých - Zvířata - Český Metropol

Zvířata

V pražské zoo se vylíhla druhá generace varanů moluckých

foto archiv Zoo Praha

Praha | V Zoo Praha se po šestiměsíční inkubační době vylíhla dvě zdravá mláďata varanů molouckých.

 

V zoologické zahradě mají velký důvod k radosti, protože poprvé byl u nás tento druh odchován v roce 2014 a od té doby se ho nepodařilo rozmnožit žádné jiné z devíti evropských institucí, které tyto náročné a choulostivé plazy chovají.

Varan molucký byl přitom vědecky popsán až v roce 1997, kdy byl rozpoznán jako samostatný druh od varana mangrovového. Varan moloucký obývá tropické lesy a mokřady Moluk na jihovýchodě Asie a kvůli svému výraznému žluto-černému zbarvení je atraktivní pro pašeráky. První jedinci, které pražská zoo získala v roce 2007, pocházeli právě z konfiskátů.

Metodiku chovu měla pražská zoo tehdy už úspěšně vyzkoušenou na geneticky blízce příbuzných a chovatelsky méně náročných varanech mangrovových. „Varani moloučtí jsou velmi citlivá, plachá a obtížně chovatelná zvířata. Problém je i to, že samci jsou výrazně větší než samice, mohou být vůči nim agresivní a utlačovat je. Proto jsme mimo jiné vyvinuli speciální systém úkrytů, které používáme, abychom obě pohlaví oddělili při krmení a zamezili vzájemným potyčkám,“ říká zkušený kurátor chovu plazů Petr Velenský. Text: Šárka Jansová, foto: Archiv Zoo Praha

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zvířata