Blíží se zima, aligátor Libor se přestěhoval - Zvířata - Český Metropol

Zvířata

Blíží se zima, aligátor Libor se přestěhoval

zdroj: Zoo Ústí n. L.

Ústí nad Labem | Vzhledem k nízkým nočním teplotám se tradiční stěhování aligátora severoamerického jménem Libor konalo v Zoo Ústí nad Labem již dnes. „Libor je služebně nejstarší zvíře naší zoo, kde žije od...

 

roku 1974, tehdy byl zakoupen za 670 korun československých ve stáří cca 3-4 roky. Ode dneška na něj čeká zhruba sedmiměsíční pobyt ve vytápěném zimovišti, ve které je udržována teplota cca 27°C, vyhovuje i dostatečná vlhkost, prostor souše je vyhřívaný podlahovým topením. K dispozici má bazén o rozměru cca 6 x 3 metru a hloubce cca 90 cm, ve kterém má možnost plavat, teplota vody je 18-20°C,“ popisuje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.
„V letošním roce jej návštěvníci mohli ve venkovní expozici vidět od 26. května. Libor venku po většinu dne leží bez pohybu a prostor k odpočinku má možnost střídat – na souši, na mělčině či v hloubce bazénu. Jeho nehybnost je občas terčem nevole některých neukázněných návštěvníků, ale již několik let je pod dohledem kamery, takže tyto případy jsou méně časté. I tak se dnes ve vypuštěném bazénu se objevily kameny drobnější velikosti,“ sděluje Věra Vrabcová.
„Stěhování je pro pracovníky zoo již rutinní záležitost, takže vlastní odchyt a naložení do bedny trvalo cca 10 minut. Nejsložitější je vždy přetáhnout Liborovi přes hlavu smyčku z lana a pak jej tahem mnoha silných paží nasměrovat do přepravní bedny. Vzhledem k tomu, že Liborovu váhu odhadujeme na téměř 200 kg, je také pro zvednutí bedny a přenos nutná pomoc minimálně šesti zdatných pracovníků,“ doplňuje tisková mluvčí.
Kromě Libora bylo již přestěhováno několik dalších druhů zvířat, která ve své expozici nemají teplé zázemí a naši středoevropskou zimu by špatně snášela. „Jako první se přesunuly želvy ostruhaté, následovaly je vydry malé a ptáci ze dvou menších voliér, jako jsou majny Rothschildovy, křepelové korunkatí či holubové chocholatí. Naštěstí se jedná o nepatrné procento našich chovaných druhů, takže návštěvníci většinu zvířat uvidí, ale samozřejmě záleží na počasí. Nejjistější ke sledování jsou zvířata, která žijí v pavilonech s návštěvnickou halou, takže jsou vidět buď venku či uvnitř,“ dodává vedoucí návštěvnického servisu Andrea Balejová.

Zdroj: Zoo Ústí n. L.

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zvířata  

 » Kraje  » Ústecký