V JAR vystěhují nosorožce z parku, aby je chránili před pytláky - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

V JAR vystěhují nosorožce z parku, aby je chránili před pytláky

zdroj: archiv Metropolu

Johannesburg | Jihoafrická republika plánuje odvézt z Krugerova národního parku až 500 nosorožců. Podle zpravodajského webu BBC je tak chce paradoxně ochránit před pytláky i v jiných státech na jihu Afriky. Na...

 

rostoucích asijských trzích jsou rohy nosorožců vysoce ceněným zbožím.
    Záměr odvézt chráněné tlustokožce mimo rezervaci je součástí širšího plánu na boj proti rostoucímu problému pytláctví. Jen za letošní rok zemřelo rukou pytláků v JAR údajně až 630 nosorožců, z toho 408 přímo v Krugerově parku. Za celý loňský rok to bylo 1004 jedinců tohoto druhu.
    Podle ministryně životního prostředí Edny Molewové by mohli ochránci přírody přepravit některé nosorožce do tak zvaných nosorožčích pevností, tedy míst se zvýšenou ostrahou, ale také třeba do sousední Botswany či do Zambie. Transport jednoho zvířete může stát údajně 1500 dolarů (asi 30.000 korun).
    Námitky kritiků, že se převozem zvířat do ciziny JAR připraví o turistická lákadla, zástupce parku Markus Hofmeyr odmítl. "Musíme je odvézt tam, kde budou v bezpečí," řekl.
    Krugerův národní park je jedním z hlavním turistických lákadel Jihoafrické republiky. Na 20.000 kilometrech čtverečních se pohybuje většina z celkového počtu 22.000 jihoafrických nosorožců, kteří zároveň činí 70 procent všech jedinců tohoto druhu na světě.
    Poptávka po rohovině v poslední době narůstá hlavně v Číně a státech jihovýchodní Asie, kde je prášek z nosorožčích ozdob součástí tradiční medicíny. Prodává se v lékárnách nebo na internetu a kilogram stojí asi 65.000 dolarů (1,3 milionu Kč). To znamená, že je dražší než zlato, platina či kokain.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zvířata  

 » Krimi