Po dlouhé době se může na našem území pozorovat několik druhů orlů - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

Po dlouhé době se může na našem území pozorovat několik druhů orlů

zdroj: Petr Slavik

Praha | Po dlouhé době lze v Česku pozorovat několik druhů orlů, jejichž populace v zemi se mírně rozrostla. Podle Kamila Čiháka z České společnosti ornitologické se tito draví ptáci na území republiky vyskytují...

 

i díky lepší ochraně přírody a přirozenému prostředí. Na území ČR bylo do současné doby zjištěno 12 druhů velkých dravců - supů a orlů. Některé druhy opět v ČR začaly hnízdit, například orel královský a orel skalní, který v Česku hnízdí po téměř sto letech.
    "Hlavně v okolních státech se situace v ochraně přírody výrazně zlepšila, především v Německu a Polsku. V případě orla královského i Rakousko a Maďarsko, a to je důvod, proč se tito ptáci u nás objevují," řekl ČTK Čihák. U sedmi druhů z dvanácti se jedná jen o zatoulance ze vzdálených evropských hnízdišť a často jsou známa jen ojedinělá náhodná pozorování.
    Orel skalní vyvedl první letošní mládě na severu Moravy. Za relativně stabilní považují ornitologové počtem nevelkou populaci tří až pěti párů orla královského, který hnízdí od roku 1998 na jižní Moravě. Orel křiklavý opakovaně hnízdil v minulém století na Šumavě, přesto může příležitostně zahnízdit i jinde, ale podle odborníků pravděpodobně uniká pozornosti.
    Nejlépe se v Česku daří orlu mořskému, který zde začal hnízdit v 80. letech minulého století. Nyní zde ornitologové evidují kolem stovky hnízdících párů.
    Největší evropský dravec orlosup bradatý se mezi tuzemské druhy nečekaně zařadil v letošním roce. Při vyhodnocování telemetrického sledování samice orlosupa švýcarskými ornitology se podle Čiháka dodatečně zjistilo, že nad ČR tiše a nenápadně přeletěl. Dokládá to trasa letu, sestavená ze záznamů satelitního vysílače, který orlosup nesl připevněný na zádech.
    O hnízdění dalšího orla volavého existuje pouze jeden doklad preparovaných mláďat z 19. století, potvrzen byl však až revizí muzejních sbírek o téměř 150 let později.
    Ornitologové upozorňují, že každoročně se objevují případy úmyslně otrávených velkých dravců jedovatým přípravkem karbofuranem dříve používaným pro hubení hmyzu. Nebezpečné jsou pro ně ale i nechráněné rozvody elektrické energie, rozsáhlé kácení, nezákonný lov a ničení hnízd.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Zvířata