V Mosambiku vyhubili nosorožce, nejspíš už žádný nezbyl - Zvířata - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zvířata

V Mosambiku vyhubili nosorožce, nejspíš už žádný nezbyl

zdroj: archiv Metropolu

Maputo | Před více než stoletím zmizeli z afrického Mosambiku vinou lovců všichni nosorožci. Před pár lety se je podařilo do země vrátit, netrvalo však dlouho a kriticky ohrožené zvíře je opět na pokraji vyhynutí, píše...

 

agentura AP. Pytláci jejich rohy ve velkém prodávají do Asie a nečeká je za to žádný velký trest: zabití volně žijících zvířat a obchodování s částmi jejich těl je totiž v zemi považováno jen jako přestupek.
    Podle jednoho z místních expertů byl již dokonce poslední nosorožec žijící v této jihoafrické zemi zabit. Strážce mosambického parku Great Limpopo Transfrontier Park, kde tato zvířata žijí, není tak pesimistický, nicméně přiznává, že pytláci nosorožce již téměř vyhubili. Jak Antonio Abacar dodává, na vině je především fakt, že někteří hlídači z parků lovcům pomáhají. Ze 100 jich teď 30 stane před soudem.
    "Chytili jsme je při činu, když ukazovali pytlákům, jak se dostanou do oblasti, kde se nosorožci pohybují," uvedl Abacar.
    Jeden z dopadených hlídačů se svěřil mosambické televizi, že za pomoc dostal od lovců 2500 nových meticalů (asi 1600 korun). Měsíční plat těchto pracovníků parku se pohybuje pouze mezi 2000 a 3000 meticaly (1300 až 2000 korun). Chycení strážci přijdou o práci, pytláci se ale nemusejí bát, že by je čekal nějak vysoký trest. Dopouštějí se totiž jen přestupku.
    Minulý měsíc bylo podle některých médií v parku Great Limpopo zabito posledních 15 nosorožců. Místní úřady ale tvrdí, že to není pravda. "Věříme, že zde stále žijí, jen nevíme, kolik jich je," uvedl ředitel mosambických ochránců přírody Bartolomeu Soto. Že strážce Abacar neviděl v parku nosorožce už tři měsíce, prý neznamená, že byli všichni zabiti.
    Rohy nosorožců jsou velmi žádané zejména v Číně a ve Vietnamu, kde si zákazníci myslí, že mají léčivé účinky. Tradiční čínská medicína uvádí, že pomáhají téměř na vše, počínaje tyfem, přes horečku, artritidu až po vyhánění zlých duchů.
    Problémy s pytláky mají i v sousední Jihoafrické republice - právě i kvůli tomu, že jsou místní parky spojené s těmi mosambickými, odkud proudí nejvíce lovců. I proto nyní Johannesburg zvažuje, že by vybudoval mezi parky plot. Jen za první čtyři měsíce letošního roku zemřelo v JAR kvůli pytlákům 273 nosorožců, loni to bylo 668. A to přesto, že Krugerův národní park hlídají už dva roky vojáci a policisté.

 

zdroj: www.ap.org

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zvířata