Kamiony mají za hluk platit v EU vyšší mýtné - Auto - Český Metropol

Auto

Kamiony mají za hluk platit v EU vyšší mýtné

Ikona

16. října 2010, 10.21 | EVROPSKÁ UNIE | Mýtné pro všechna nákladní vozidla o hmotnosti nad 3,5 tuny se zřejmě bude moci v celé Evropské unii zvyšovat o tzv. vnější náklady spjaté s hlukem a znečišťováním životního prostředí, píše sobotní vydání deníku Právo. Tento návrh Evropské komise podpořili v pátek při jednání v Lucemburku ministři dopravy členských zemí EU. Musí ho ale ještě schválit Evropský parlament.

 

Sazby mýtného se nyní v jedenácti zemích unie, které ho již zavedly, pohybují mezi 15 až 25 eurocenty na kilometr (v přepočtu 3,70 až 6,12 Kč). Na českých dálnicích se v průměru od kamionu vybírá 4,05 Kč za kilometr.

Dosud se do mýtného směly promítat pouze náklady přímo spjaté s budováním a údržbou dálnic a silnic. Podle návrhu nové směrnice ale jednotlivé státy dostanou možnost navýšit mýtné i o vnější, lépe řečeno ekologické náklady. Má to být o tři až čtyři eurocenty na kilometr více, tedy o 73 až 98 haléřů. Jestli toho jednotlivé státy využijí, ponechá Brusel na jejich vlastním rozhodnutí.

Ohledy na ekologii při stanovování mýtných sazeb podpořil rovněž český ministr dopravy Vít Bárta (VV). Ten navíc plánuje rozšířit mýtné v Česku o 2500 kilometrů silnic první třídy, na nichž je dosud zpoplatněno pouhých 170 kilometrů. Kamionům by se tak již nevyplatilo objíždět dálnice a rychlostní silnice a ulehčilo by se obyvatelům řady měst a obcí.

Tématické zařazení:

 » Auto