Na skútr nově i bez zkoušek - Auto - Český Metropol

Auto

Na skútr nově i bez zkoušek

Ikona

3. května 2010, 09.39 | ČESKÁ REPUBLIKA | Řidiči automobilů by podle uvažované novely zákona mohli usednout na skútr po jednoduchých rozdílových zkouškách, nové lekce v autoškole by nebyly potřeba. Píší o tom v pondělním vydání Lidové noviny. Úspěšní zájemci by mohli osedlat skútr s automatickou převodovkou s maximálním objemem motoru do 125 kubických centimetrů. Nyní mají volný přístup pouze k "padesátkám". "Uvažujeme, že se inspirujeme španělským a německým systémem.

 

Tedy že řidičům automobilů více zpřístupníme skútry. Spousta držitelů oprávnění skupiny B touží po skútru, ale nechtějí absolvovat kompletní výcvik na motorku. Přitom skútr s automatickou převodovkou má k autu blízko," potvrdil Lidovým novinám Josef Pokorný z ministerstva dopravy.

Podle Asociace dovozců automobilů novinka může rozpohybovat trh se skútry, i když u nás bude skútr vždy druhým dopravním prostředkem, řidičák na něj pak bonusem pro lidi, kteří už mají zkoušku na auto. Na rozdíl třeba od Itálie, kde si skútry pořizují mladí lidé, kteří za volant ještě nesmějí. Výhrady mají někteří motocykloví a dopravní odborníci. Podle nich je nebezpečné, že skútry, které nejsou zrovna nejslabší a mohou jet rychlostí přes sto kilometrů v hodině, budou řídit lidé bez zkušeností z jízdy na motocyklu, uvádí deník.

Novinka je zatím ještě ve fázi úvah. Je součástí vznikající novely takzvaného autoškolského zákona. Ta by měla být dokončena v srpnu, poté ji projedná už nově zvolená vláda. Sněmovna by ji mohla schválit do konce roku, píší Lidové noviny.

Tématické zařazení:

 » Auto