Ruský miliardář koupil Hitlerův mercedes - Auto - Český Metropol

Auto

Ruský miliardář koupil Hitlerův mercedes

Ikona

23. listopadu 2009, 18.41 | DÜSSELDORF | Ruský miliardář, jehož jméno nebylo zveřejněno, koupil Mercedes 770K nacistického vůdce Adolfa Hitlera. V pondělí o tom informoval německý portál Express. Vozidlo bylo perlou Hitlerovy sbírky automobilů. Jde se o unikátní modročerný mercedes, který po Hitlerově smrti několikrát změnil majitele.

 

V roce 2008 se jej podařilo na internetu vypátrat sběrateli a prodejci veteránů Michaelu Fröhlichovi z německého Düsseldorfu. Ten zjistil, že po druhé světové válce se vozidlo prodalo za dva tisíce říšských marek do Rakouska.

Poté se mercedes dlouhou dobu vystavoval v muzeu automobilů hotelu Imperial Palace v americkém Las Vegas. Odtud jej do své sbírky odkoupil mnichovský majitel pivovaru. Jeho manželka po smrti podnikatele prodala vůz v roce 2008 Fröhlichovi.

Hodnota Hitlerova mercedesu se pohybuje mezi čtyřmi až 10 miliony eur (103 – 248,4 milionu korun).

„Hitler měl takových unikátních automobilů šest,“ vysvětlil Fröhlich. Podle jeho slov ruský podnikatel jej kontaktoval s přáním odkoupit vozidlo již před časem.

Následovala zdlouhavé porovávání detailů vozu s dobovými dokumenty. Rus se nakonec rozhodl koupit nejen mercedes, ale celý Hitlerův automobilový park.

Kolik za to ruský miliardář zaplatil, německý tisk neuvádí.

Jiné Hitlerovo stejně slavné vozidlo, závodní auto Union D navržené Ferdinandem Porschem, bylo v únoru 2007 vystaveno v aukční síni Christie’s se startovní cenou 12 milionů eur.

Šlo o vůbec první německý „sporťák“ s třílitrovým dvanáctiválcovým motorem, který vozidlu umožňoval rychlost téměř 300 kilometrů za hodinu.

Tématické zařazení:

 » Auto