Nevada povolila na silnicích auta bez řidičů - Auto - Český Metropol

Auto

Nevada povolila na silnicích auta bez řidičů

CARSON CITY | Americká Nevada jako první stát povolila na silnicích auta bez řidičů, která jsou vybavena navigačním systémem s videokamerami, radarem a laserovými dálkoměry. Píše to v úterý deník Las Vegas Sun. Nevadský úřad pro silniční dopravu vydal povolení pro vozy Toyota Prius s navigací od Googlu.

 

Auta využívají pro orientaci a navigaci mapy, které vznikají v projektech Google Maps a Street View. Na aktuální postavení jiných aut a předmětů reagují pomocí laseru.

Povolení dostaly upravené toyoty poté, co sedm prototypů ujelo za rok přes 230 000 kilometrů v ostrém provozu. Při nich zaznamenal Google jedinou nehodu.

Jedna toyota "drcla" do jiné stojící před ní. Google však upozornil, že nehodu zavinil "lidský faktor" - obsluha zapomněla přepnout vůz do automatického režimu, a tak následoval náraz. Výsledkem byl rozbitý reflektor a prohnuté nárazníky.

Toyoty absolvovaly zkušební jízdy s řidičem. Ten však auto neřídil, pouze byl připraven v nouzi zasáhnout.

Softwarový technik Googlu Sebastian Thrun, konstruktér navigačního systému auta, tvrdí, že jeho Prius je bezpečnější než vozy řízené člověkem. "Za většinou nehod jsou chyby řidičů," připomíná.

Pro to, aby mohla toyotám s navigací Googlu udělit povolení, změnila Nevada silniční zákon. Stejnou změnu nyní chystají legislativci v sousední Kalifornii.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 » Auto