Průzkum: Řidiči se v případě nehody bojí zdokumentování a administrace - Auto - Český Metropol

Auto

Průzkum: Řidiči se v případě nehody bojí zdokumentování a administrace

ČESKÁ REPUBLIKA | Více než polovina českých řidičů má strach, že by neuměli správně zdokumentovat dopravní nehodu. Vyplynulo to z průzkumu Direct Pojišťovny, který společnost zveřejnila ve středu. „Obavy z administrativy a z jednání s pojišťovnou druhého řidiče v souvislosti s dopravní nehodou se ukazují jako velmi časté.

 

Časové náročnosti takového jednání se obává dokonce sedm z deseti řidičů,“ uvedl Ján Čarný, generální ředitel Direct Pojišťovny.

Z průzkumu také vyplynulo, že více než polovina řidičů (52 %) má obavy, zda by nehodu dokázali sami správně zdokumentovat. Jen 14 procent respondentů již má s dokumentováním nehody zkušenost, 34 procent pak očekává, že by to případně zvládli. Strach z dokumentace nehody mají především ženy. Zdokumentování už někdy provádělo jen sedm procent z nich a pouze necelá pětina věří, že by dokumentaci zvládla i bez této zkušenosti.

Nejméně obav přitom mají respondenti ve věku 31 – 50 let s vyšším vzděláním a vyššími příjmy. Dotázaní nejčastěji uvádějí, že by uměli vyplnit takzvaný euroformulář (v 55 %), jen 38 procent by ale umělo pořídit fotodokumentaci a 24 procent vyznačit obrysy auta na silnici.

Podle průzkumu řidiči po nehodě jako první volají policii (36 %). Téměř třetina z nich tak učiní, aby měla zápis pro pojišťovnu, 14 procentům se taková reakce zdá správná. Pro další respondenty znamená policie jistotu (12 %), případně čekají, že jim poskytne pomoc a záznam nehody (10 %). Na druhém místě následuje partner/partnerka. Ať proto, aby poskytl radu a pomoc (47 %), nebo jen aby jej řidič či řidička informovali (23 %). Až za policií a partnery se pak ve výzkumu umístila asistenční služba (v 17 %) a pojišťovna (v 16 %). Asistenční službu volá 46 procent řidičů proto, aby jim poskytla pomoc a radu či zařídila odtah (14 %). Pojišťovnu volá 58 procent řidičů kvůli zápisu, nebo aby od ní získali pomoc a radu (10 %).

Výzkum pro Direct Pojišťovnu realizovala společnost IBRS na vzorku 500 řidičů z celé České republiky.

Tématické zařazení:

 » Auto  

 » Doprava