Po nákupu nového počítače mohou dát lidé starou IT techniku na charitu - Technika - Český Metropol

Technika

Po nákupu nového počítače mohou dát lidé starou IT techniku na charitu

18. prosince 2021, 10.36 | Při nákupu nových počítačů k Vánocům mohou lidé vyřazenou starou IT techniku darovat rodinám s dětmi, které nemají žádnou. Zprostředkování jim nabízí charitativní projekt Počítače dětem Nadačního fondu IT people. Od začátku svého fungování v březnu 2020 pomohl zhruba 3850 dětem, které IT techniku potřebují ke svému vzdělávání. ČTK o tom informovala manažerka projektu Nikol Nevoránková.

 

"Je konec roku a blíží se Vánoce, proto bychom rádi apelovali na všechny, kteří se rozhodli pořídit jako dárek novou IT techniku, aby tu starou nevyhazovali, ale darovali ji projektu Počítače dětem,“ uvedl předseda správní rady nadačního fondu Robert Novotný. Podle něj je pomoc stále velmi potřebná i po ukončení plošné distanční výuky. Kvůli častým karanténám je vzdělávání on-line teď nadále běžné.

 

Dárci mohou starou techniku, kterou už nepotřebují, darovat na 24 místech po České republice. Mohou se stát dobrovolníky či přispět penězi na potřebné díly či náklady na pohonné hmoty. Rodiny, které naopak IT techniku potřebují, najdou více informací na webu www.pocitacedetem.cz.

Spuštěním projektu Počítače dětem reagoval Nadační fond IT people v březnu 2020 na vypuknutí epidemie a uzavření škol, kdy se tisíce dětí ocitly bez přístupu ke vzdělání. Po téměř dvouleté činnosti projektu získalo počítač díky fondu kolem 3850 dětí. Letos se jeho aktivity rozšířily i na školy, dětské domovy, dětská centra a nízkoprahová zařízení. Například dětské centrum Thomayerovy nemocnice v Praze tak získalo techniku pro on-line kontakt malých pacientů s rodiči. Pomoc putovala i do Moravské Nové Vsi zasažené tornádem, kde projekt poskytl techniku žákům druhého stupně základní školy, která se stále opravuje.

 

Projekt je podle Nevoránkové dlouhodobý a zaměřuje se na snižování rozdílu v přístupu ke vzdělávání. "Do budoucna bude cílem projektu i edukovat rodiny tak, aby děti využívaly techniku ke zvyšování počítačové gramotnosti a ke kreativním činnostem, tedy nejen k běžnému každodennímu studiu či zábavě,“ řekla.

 

Kvůli nedostatečnému technickému vybavení se podle České školní inspekce loni na jaře neúčastnilo on-line výuky asi 250.000 žáků základních a středních škol. Do začátku letošního roku jejich počet klesl na přibližně 50.000. Podle inspekce pomohlo mimo jiné dovybavení škol. Podle ministerstva školství dětem zapůjčily 41.000 zařízení, zhruba každá sedmá škola ale svým žákům žádnou techniku nepůjčila. Řadě žáků pak počítač koupili třeba rodiče, případně jim ho poskytly různé organizace, uvedla již dříve inspekce.

 

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Technika  » Technika  

 » Charita  

 

Anketa

Jak jste na tom s ruštinou?

Rozumím i mluvím

51%

 

Rozumím, ale mluvit si netroufnu

16.6%

 

Skoro nerozumím, jen základy

15.7%

 

Vůbec nic. Prostě neumím.

16.7%