Vedra solárním elektrárnám neprospívají,výkon klesá až o desetinu - Technika - Český Metropol

Technika

Vedra solárním elektrárnám neprospívají,výkon klesá až o desetinu

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Tropická vedra, která v posledních dnech postihla Česko, snižují výkon solárních elektráren. V suchých a velmi teplých dnech výkon klesne až o deset procent, sdělila dnes ČTK Česká fotovoltaická asociace...

 

(ČFA). Hlavní vinu na poklesu výkonu má sucho a s ním spojený zvýšený výskyt prachu. Ten dosedá na panely a snižuje jejich výkon.
    "Ve velkých vedrech se panely přehřívají a účinnost potom klesá, elektrárna potřebuje hodně záření, ale ne velkou teplotu," uvedl předseda ČFA a provozovatel malé střešní elektrárny Michael Schmid. Druhým negativním faktorem bývá v letních měsících opar na obloze, který pohlcuje záření a zvyšuje teplotu, uvedla ČFA.
    Zatímco například v Praze dopadne na metr čtvereční v ideálních dnech 1025 W sluneční energie, ve Znojmě je to 1150 W a v jižní Evropě více než 2000 W. Ideální počasí pro solární elektrárnu je chladno, úplně čistá obloha a intenzivní záření, doplnil Schmid.
    Výroba energie ze solárních elektráren loni v ČR klesla o 4,74 procenta na 2070,2 GWh. To odpovídá roční spotřebě elektřiny zhruba 600.000 běžných domácností.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika