Američtí vědci učí počítače rozpoznávat nové emoce - Technika - Český Metropol

Technika

Američtí vědci učí počítače rozpoznávat nové emoce

zdroj: archiv Metropolu

Washington | Napadlo vás někdy, jestli se právě cítíte šťastně znechuceni nebo smutně rozčíleni? Jednoho dne by mohla existovat aplikace, která vám na tuto otázku odpoví. Američtí vědci objevili způsob, jak mohou...

 

počítače rozpoznat 21 různých a často smíšených výrazů obličeje. Jejich výzkum představuje průlom na poli kognitivní analýzy, napsala agentura AFP.
    Tým Ohijské státní univerzity vynalezl způsob, jak mohou počítače zachytit více než trojnásobně vyšší počet výrazů obličeje, než kolik dokázaly dosud. "Dostali jsme se za hranici jednoduchých citových projevů, jako je 'šťastný' nebo 'smutný'," řekl výzkumník Aleix Martinez.
    Výzkum, podrobně popsaný v novém čísle odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, by mohl postupně pomoci diagnostikovat a léčit psychické stavy, jako je autismus nebo posttraumatická stresová porucha.
    Až dosud kognitivní vědci omezovali studie na rozpoznání šesti základních emocí: šťastný, smutný, vystrašený, rozčílený, překvapený a znechucený. Vědci z Ohijské univerzity ovšem rozšířili škálu a mohli tak zařadit například kategorie "šťastně překvapený", což je nejčastější reakce člověka na nečekanou dobrou zprávu.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika