Vědci vytvořili okenní vrstvu, která reguluje teplo a světlo - Technika - Český Metropol

Technika

Vědci vytvořili okenní vrstvu, která reguluje teplo a světlo

zdroj: archiv Metropolu

New York | Týmu vědců ze Španělska a USA se podařilo vytvořit vrstvu na okno, kterou je možné elektricky přepnout tak, aby regulovala množství tepla a světla, které do budovy proniká. Informovala o tom agentura...

 

AFP.
    Průhledný film vědci vytvořili s využitím nanokrystalů - mikroskopických shluků atomů, které jsou schopné změnit vlnovou délku světla. "Chytrá okna a konkrétně elektrochromní sklo (které mění barvu nebo průhlednost) už byly vyvinuty, ale naše řešení je první, které nabízí zabudovanou kontrolu tepla a viditelného světla," řekla AFP spoluautorka studie Delia Millironová z kalifornské Národní laboratoře Lawrence Berkeleyho.
    V tomto designu, o němž vědci informovali v časopise Nature, tvoří okno elektrochemickou buňku se dvěma skly oddělenými elektrovodivým tekutým elektrolytem. Film umístěný na jednu z ploch tvoří elektrodu. Když je proud vypnutý, okno je průhledné. Napájení přiměje nanočástice ve vrstvě na okně, aby začaly blokovat tepelné vlny, zatímco okno zůstane průhledné. Další zapojení pak začne blokovat světlo.
    Podobné materiály by v budoucnu mohly pomáhat šetřit a lépe regulovat potřeby na vytápění a osvětlení budov. Užitečné by podle Millironové mohly být také například pro automobilová skla či okénka v letadlech.

 

Zdroj: afp.com

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika