Jitka Zelenková oslavila půl století - Hudba - Český Metropol

Hudba

Jitka Zelenková oslavila půl století

foto archiv

Praha | Koncertem oslavila 13. listopadu v pražské La Fabrice půl století svého působení na hudební scéně Jitka Zelenková a převzala Jubilejní platinovou desku.

 

Na koncert, který měl skvělou atmosféru, přišli i zajímaví hosté David Kraus, Jan Smigmator a houslový virtuos Pavel Šporcl. Právě ti se blýskli v duetech, které se Zelenkovou nahráli na nové album Intimity. Nejnovější album Jitky Zelenkové je postavené na silných melodiích s prvky šansonu, popu i swingu a jazzu.

„Hledala jsem slovo, které vystihne atmosféru alba. A tohle sedí přesně. Jsou to většinou americké standardy, hudba, kterou jsem zpívala celý život. A věděla jsem, že až k nim budu mít české texty, budu je chtít nazpívat,“ říká Zelenková a dodává:“Hned první písnička na albu se jmenuje Noc a den a sedí přesně ke mně. Narodila jsme se ve znamení Blíženců a noc a den to jsem já. Mám dvě tváře a plynule dokážu přejít z jednoho do druhého. Když prožívám něco ošklivého, snažím se to vytěsnit z hlavy, aby zase přišlo to pozitivní.“ V písničce Měsíc Samotář má nádherné sólo Pavel Šporcl. „Pavel je skvělý a písničku mám moc ráda, měsíc mě totiž fascinuje. Když se blíží úplněk, nemohu spát, jdu vždycky na balkon a dívám se na něj. Má to souvislost s mojí maminkou. Měsíc má „jakoby tvář“, pokaždé je jiný, jednou rozesmátý, jindy netečný a někdy smutný. Mám ráda, když je veselý, vždycky pak jakoby mluvím s maminkou a říkám jí, že mě čeká koncert, a když se tak pěkně usmívá, tak ho zvládnu.“  Text: Šárka Jansová, foto: Supraphon

 

Právě letos uplynulo 50 let, kdy vyšla první nahrávka Zelenkové pro Supraphon. Byl to vinylový singl s písničkou Sun Sun, kterou zpěvačka nahrála v doprovodu skupiny Pastýři.  Letos na podzim vydala Zelenková novou desku Intimity a tím svoji diskografii rozšířila již na osmnáct alb.

 

Zpěvačku doprovodili renomovaní hudebníci: kontrabasista František Raba, klavíristé Lev Rybalkin a Pavel Větrovec, kytarista Ivan Korený, saxofonista Tomáš Křemenák, perkusista Camilo Caller a také Unique Quartet. Nadšené publikum si vytleskalo několik přídavků, ve kterých se dočkalo hitu Bez lásky láska není a v závěru odměnilo Zelenkovou i dlouhými ovacemi ve stoje.

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Kultura  » Hudba