Varhany se rozezní každé úterý - Hudba - Český Metropol

Hudba

Varhany se rozezní každé úterý

foto archiv

Jablonec n/N | Do jabloneckých kostelů zve o prázdninách zdejší turistické infocentrum. Každé úterý si mohou návštěvníci zdarma prohlédnout interiéry sakrálních památek ve městě a v podvečer se zaposlouchat do tónů varhan.

 

Je výjimečné, že se město jako Jablonec nad Nisou může chlubit tolika varhanními nástroji, které jsou schopny koncertního hraní,” upozorňuje Borek Tichý z jabloneckého turistického infocentra. “A letos se po delší odmlce rozezní i varhany v nově zrekonstruovaném interiéru secesního kostela Povýšení sv. Kříže na náměstí Boženy Němcové,” dodává Tichý. Nejen díky hudbě, ale i díky rozličnosti svých interiérů a stavebních stylů jsou zpřístupněné kostely lákadlem pro místní i turisty. Jablonec může nabídnout jak klasické historizující stavby, tak architektonické perly jako modernistický kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova či secesní kostel Povýšení sv. Kříže. Každé úterý až do 28. srpna bude k prohlídce zdarma v čase 10.00 až 17.00 přístupno pět kostelů.
Z hlediska dramaturgie koncertů si na své přijdou ti, co mají oblíbené konkrétní hudební období, ale i pravidelní návštěvníci. “Budou moci porovnat, jak se varhanní tvorba vyvíjela v čase a jak hudební skladatelé reflektovali různá umělecká období. Každý koncert se totiž zaměří na konkrétní hudební sloh. Od nejstarší hudby gotiky a renesance, přes baroko české, německé a italské až po klasicismus a romantismus,” láká k poslechu Borek Tichý.
Na celém projektu Jablonecké kostely otevřeny se podílejí církve římsko-katolická, československá husitská a starokatolická ve spolupráci s Jabloneckým kulturním a informačním centrem za finanční podpory Libereckého kraje a statutárního města Jablonec nad Nisou. Hudební podvečery jsou připravovány s Domovem české hudby. Vstup na koncerty je dobrovolný.

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Kultura  » Hudba  

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

34.5%

 

Ne

37.7%

 

Zlepšuje se to

27.8%