V Teplicích vrcholí Evropská hudební akademie 2017 - Hudba - Český Metropol

Hudba

V Teplicích vrcholí Evropská hudební akademie 2017

zdroj: Petr Berounský

Teplice | V těchto dnech v Teplicích vrcholí již 11. ročník Evropské Hudební Akademie Teplice. Základní kámen této ojedinělé akce v kontextu střední Evropy položil a dále se jejímu rozvoji věnuje ředitel Mgr. Norbert...

 

Baxa, občanským povoláním šéfdirigent orchestru Divadla J. K. Tyla v Plzni, vysokoškolský pedagog na Hudební Akademii Múzických umění v Praze a externí pedagog na Vysoké hudební škole v Curychu. 


Jak tento projekt vznikl a jaký cíl sleduje?
Myšlenka se ujala už v Severočeském divadle opery a baletu, kde jsem působil na začátku své kariéry jako šéf opery. Měl jsem možnost spolupracovat s operním studiem University Britské Kolumbie a zároveň možnost nastudovat jako dirigent několik oper přímo ve Vancouveru, mimo jiné i Prodanou nevěstu. Úspěch byl velký a já začal přemýšlet o mezinárodních výměnných pobytech mladých nadějných umělců a hledal pro ně vhodný prostor v Čechách. Teplice mne napadly jako ideální místo hned z několika důvodů: Je to kulturní lázeňská metropole s potřebným zázemím v Krušnohorském divadle, sídlo tu má Severočeská filharmonie a setkal jsem se i s pochopením vedení města a jeho institucí. Cílem je umožnit mladým operním pěvcům a dirigentům absolvovat masterclass v oboru, jejich prezentaci před odbornou i laickou veřejností, a mohou tu případně získat i stálé profesionální angažmá. Naši absolventi často uspějí na velkých mezinárodních operních scénách včetně Metropolitní Opery v New Yorku, a posléze se někdy vracejí zpátky do Čech, což je momentálně případ Kanadského tenora Philippa Castagnerea , který nyní působí u nás v Plzni. V neposlední řadě jde i o to, že Evropská hudební akademie přiváží na měsíc do Teplic zahraniční hosty a tím posiluje pověst kulturního města a přináší pochopitelně peníze, které tu za ubytování, stravování a další služby utratí.


Kdo mladé studenty doprovází a financuje?
Se studenty přijíždějí významní vedoucí universitních kateder.  Dlouhodobou spolupráci máme s Universitou Britské Columbie ve Vancouveru vedenou paní prof. Nancy Hermiston, kterou letos posílila ještě Universita Severní Floridy v Jacksonville v čele s prof.  Krzysztofem Biernackim. Oba pedagogové jsou se studenty v Teplicích a aktivně se podílejí na inscenacích. Účinkující většinou doprovází Severočeská filharmonie nebo Komorní orchestr Evropské hudební akademie. Na pódiu se pravidelně objevuje také místní Brixiho komorní soubor a dětský pěvecký sbor, čímž vznikají nová mezinárodní přátelství.  Zahraniční studenti si pobyt financují sami, k zajištění potřebného zázemí využíváme granty (Statutární město Teplice, Státní fond kultury ČR) a finanční podporu zahraničních universit. 


Jak vybíráte repertoár a kde všude začínající umělci vystupují?
Repertoárem je vždy klasická operní tvorba, letos to je Lazebník sevillský Gioacchina Rossiniho a Bohéma Giacoma Pucciniho, v minulosti to byla Smetanova Prodaná nevěsta či Dvořákova Rusalka, kterou navíc zpívali Kanaďané v českém jazyce. Generální zkoušky a premiéry jsou vždy v Teplicích, s reprízami pravidelně vyjíždíme například do divadla v Jablonci nad Nisou, Obecního domu v Praze či k open air představením na děčínském zámku a Konopišti. Všechna vystoupení jsou nabitá fantastickou energií a je o ně veliký zájem veřejnosti. Na mistrovské kurzy spojené s pěveckou soutěží přijedou do Prahy počátkem srpna ještě mladí studenti z Japonska, Číny a Austrálie.   


Už máte připravenou koncepci 12. ročníku Evropské hudební akademie?
Jistěže o ní přemýšlím, ale konkrétní program ještě neprozradím. Nechte se překvapit.

Zdroj: redakce Metropolu

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 » Kultura  » Hudba  

 » Kraje  » Ústecký