Režisérka Eva Toulová: Každý projekt mi přinesl nové zkušenosti, zážitky i přátele - Kultura - Český Metropol

Kultura

Režisérka Eva Toulová: Každý projekt mi přinesl nové zkušenosti, zážitky i přátele

Praha I Eva Toulová je mladá talentovaná režisérka, ale také výtvarnice a žena, která má velké sny a plány. Ovšem přistupuje k nim s pokorou a dobře ví, že "počkat si", se vyplatí. Nemá přehnané ambice a snad proto se jí daří v tom co dělá a zjišťuje, že je dobré mít kolem sebe dobrý tým lidí. Proto jsme já vyzpovídali, abychom se o její práci dozvěděli více.

 

Evo, jak jste se dostala k filmařině a vůbec režisérské profesi?

Po vystudování malby na střední škole jsem se hlásila na FAMU na režii, kde mě přijali a prakticky od té doby pořád točím.

 

Točíte filmy, seriály, reklamy i klipy. Který projekt vám zatím přirostl k srdci nejvíce.

Na to nedokážu odpovědět. Každý projekt mi přinesl nové zkušenosti, přátele, zážitky. Ale nejvíc jsem si asi užila celovečerní dokument Camino na kolečkách, který jsme měli v kinech v roce 2017. Kromě natáčení jsem se pořádně prošla Španělskem a během cesty, která mě dodnes změnila, jsem si uvědomila spoustu věcí.

 

Máte za sebou jako režisérka film Jak se moří revizoři s Danou Morávkovou a Petrem Baťkem v hlavní roli a jako druhá režisérka seriál Čechovi - Český Dallas Tomáše Magnuska, kde hraje i celá řada hereckých legend.  Co vám tyto projekty daly především?

Především fajn lidi okolo sebe i to, že jsem poznala nebo blíže poznala herce, ale i lidi za kamerou. Fajn atmosféru a další velké zkušenosti. Každá taková je dobrá a vždycky se hodí. 

 

Jste také před dokončením nového klipu s Aničkou Slováčkovou, v čem bude klip výjimečný?

Rekord bude v délce příprav, které trvaly snad půl roku. Snažili jsme se, ať má klip nějaké poselství a trochu odráží dobu. Ukazujeme v něm ten perfektní virtuální svět, kterým se před ostatními prezentujeme vs. ten reálný. Námětem bylo samotné natáčení klipu, kde nám v jednotlivých rolích fiktivního štábu hrají různé známé osobnosti.

 

Neláká vás také divadelní režie?

Přiznám se, že moc ne. Na filmu se i líbí právě ta jedinečnost neopakovatelnosti – co v danou chvíli natočíte, s tím dál musíte pracovat - musíte se vypořádat se spoustou věcí, které neovlivníte jako počasí, pozdní příchody, náhody, nemoci, zranění – nic z toho v divadle není.

 

Který herec či herečka vás nejvíce, nejlépe překvapili?

Aktuálně Igor Bareš, se který jsem točila Casting na lásku. Byl tak vynikající, že jsem mu neměla skoro režijně cokoli dodávat. A když se pak ve střižně koukáte na záběry s tím, tak jsou prostě všechny skvělé! Je to pan herec s velkým P.

 

Nějaký váš profesní sen, který máte? 

Ráda bych natočila historický dobový film, ale ten vyžaduje opravdu velký rozpočet.

 

A nějaký vzor režisérský? I herecký?

Mně se moc slovo vzor nelibí, protože lidi, co mají vzor inklinují k tomu kopírovat jej, takže nemám. Ale mám lidi, kterých si vážím.

 

Co vám dělá v životě radost? 

Určitě nejvíc každý natočený výsledek, který se povedl. Ještě větší radost mi pak dělá, když se natočená věc líbí především publiku.

 

Jak relaxujete, když nestojíte za a před kamerou? 

Přiznám se, že mám ráda svojí práci, která mi dělá radost, takže dost pracuji a jsem tak trochu workoholik. Od Camina na kolečkách, kde jsme ušli 640km Španělskem jsem si oblíbila pěší chůzi, takže ráda chodím na procházky přírodou. Miluju zvířata – doma mám kočku Mňouka a morče Zázvora, kdyby to šlo, pořídila bych si zvířat mnohem víc.

Zdroj: Metropol / foto: archiv Evy Toulové

Eva Toulová při režii filmu Jak se moří revizoři

Eva Toulová točí i klipy

Při práci s Danou Morávkovou

Z tiskovky seriálu Čechovi, aneb Český Dallas

I takhle se dá pracovat...

Tématické zařazení:

 » Kultura  » Kultura