Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Památky západu Čech lákají čím dál častěji ke svatbám

Ikona

6. dubna 2009 - Plzeňsko | Právě zahajovaná turistická sezona bývá dychtivě očekávána nejen milovníky památek, ale rovněž svatebčany. Ano, rok od roku lze pozorovat obrovský nárůst zájmu o netradiční svatby v romantických kulisách památkových objektů. Konají se tam svatby civilní i církevní, tradiční i silně netradiční a možná je málo známou skutečností, že po domluvě se správou příslušného hradu, zámku či kláštera je možno využít pro obřad prakticky všechny části památky, kde to okolnosti dovolují.

Přilétl první čáp, čeká na samičku

Ikona

6. dubna 2009 - Planá na Tachovsku | Plzeňskou záchrannou stanicí živočichů přesunuté hnízdo z komína na umělou hnízdní podložku v Plané u Mariánských Lázní je obsazeno.

Záchranáři se starají o první mládě - kunu

Ikona

2. dubna 2009 - Rokycany | O tom, že jaro již je v plném proudu, se každý den přesvědčují rokycanští ochránci přírody provozující záchranné centrum pro volně žijící živočichy. Začínají kvést rostliny, pupeny stromů se již nalévají, aby v brzké době pustily první květy či lístky, přilétají tažní ptáci, jsou již i první mláďata. Tím úplně letošním prvním je několikadenní mládě kuny skalní, které bylo nalezeno na půdě domu v Králově Dvoře na Berounsku. Ochránci přírody z Rokycan mládě převzali a převezli do záchranného centra, kde se o něj budou starat několik týdnů.

Duben v myslivosti

Ikona

31. března 2009 - Česká republika | Dubnem začíná pro myslivce nový rok. Zvěř postupně přestává navštěvovat přikrmovaní zařízení. V dubnu myslivci čistí krmelce a jejich okolí. Veškeré zbytky potravy musí být odstraněny, okolí je nutné shrabat a posypat nehašeným páleným vápnem, což pomůže tlumit rozvoj parazitů.

Národní park Šumava oslavil osmnáct let

Ikona

23. března 2009 - Šumava | Před 18- ti lety byl k zajištění ochrany přírody a krajiny na Šumavě zřízen Národní park Šumava, jež je mimořádným územím, kde má příroda stále dost prostoru žít si podle svých tisíciletých zvyklostí a zákonů. Národní parřk oslavil přesně v pátek 18. narozeniny.

První společné chvíle Toma a Berty

Ikona

19. března 2009 - Praha | Poprvé chovatelé z pražské zoo spojili lední medvědy Toma a Bertu do jedné expozice ve středu 18. března v 8 hodin ráno.

V pražské zoo se narodila želva černavá

Ikona

15. března 2009 - Praha | Kromě žirafy se 8. března narodila i želva černavá s jubilejním pořadovým číslem 100.

Na Rokycansku už zpívají špačci a skřivani

Ikona

5. března 2009 - Rokycansko | I přesto, že venku ještě panují rozmary počasí, vracejí se na svá hnízdiště postupně tažní ptáci, kteří nás před zimou pravidelně opouštějí. Po čejkách, skřivanech a holubech hřivnáčích je jedním z nich špaček obecný, kterého již měli možnost pozorovat rokycanští ochránci přírody přímo v centru Rokycan i na přilehlých loukách za městem.

V Děčíně pomohli hadovi

Ikona

4. března 2009 - Děčín | Zanícený píštěl, pět silných chlapů, veterinář a více než čtyřicetikilový had. Tak přesně tak to vypadalo na začátku týdne v Expozici Rajské ostrovy děčínské zoologické zahrady.

Podle DNA zjistí, zda je rys z Karpat či ze Šumavy

Ikona

25. února 2009 - Chomutov | Podkrušnohorský zoopark chová samici rysa evropského, která byla nalezena jako hladové a zatoulané mládě ve skleníku v Kašperských horách. Samice byla umístěna v záchranné stanici, od 20.4.2007 si ji mohou prohlédnout návštěvníci zooparku.

Pachy mohou povědět, kde se nacházíme

Ikona

24. února 2009 - Česká republika | Pachy a vůně nás provázejí na každém kroku. Některé nám jsou příjemné, jiné méně, některé nás mohou dokonce obtěžovat. Během vánočních svátků si naše nosy přišly na své, ať už se jednalo o sladké vůně vánočního cukroví, jehličí, smažícího se kapra nebo vůně neodmyslitelně spjaté s Vánocemi - vůně purpury a doutnajících františků. Na druhou stranu každý, kdo jel někdy okolo chemičky, potravinářského podniku, kafilérie nebo velkovýkrmny prasat, mohl i poslepu poznat, kde se nachází. Napověděl by mu totiž jeho čich. Právě problematika pachové zátěže je dalším tématem z cyklu článků „Chemie a životní prostředí“.

Strana výpisu

... 575 ...