Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Podle DNA zjistí, zda je rys z Karpat či ze Šumavy

Ikona

25. února 2009 - Chomutov | Podkrušnohorský zoopark chová samici rysa evropského, která byla nalezena jako hladové a zatoulané mládě ve skleníku v Kašperských horách. Samice byla umístěna v záchranné stanici, od 20.4.2007 si ji mohou prohlédnout návštěvníci zooparku.

Pachy mohou povědět, kde se nacházíme

Ikona

24. února 2009 - Česká republika | Pachy a vůně nás provázejí na každém kroku. Některé nám jsou příjemné, jiné méně, některé nás mohou dokonce obtěžovat. Během vánočních svátků si naše nosy přišly na své, ať už se jednalo o sladké vůně vánočního cukroví, jehličí, smažícího se kapra nebo vůně neodmyslitelně spjaté s Vánocemi - vůně purpury a doutnajících františků. Na druhou stranu každý, kdo jel někdy okolo chemičky, potravinářského podniku, kafilérie nebo velkovýkrmny prasat, mohl i poslepu poznat, kde se nachází. Napověděl by mu totiž jeho čich. Právě problematika pachové zátěže je dalším tématem z cyklu článků „Chemie a životní prostředí“.

Rozmary počasí dělají vrásky volně žijícím živočichům

Ikona

23. února 2009 - Rokycany | Rozmary počasí, které panují v těchto dnech, dělají vrásky nejen silničářům či motoristům, ale i volně žijícím živočichům. Nejeden z nich už na celkové vysílení organismu z důvodu nedostatku potravy zaplatil životem. Své by o tom mohli povídat rokycanští ochránci přírody, kteří v těchto dnech pravidelně vyjíždějí k nejrůznějším případům. Kromě záchranářské činnosti se snaží i o praktickou pomoc v přírodě pravidelným přikrmováním, zejména drobného zpěvného ptactva.

Dvouhrbý přírůstek v ústecké zoo

Doprovodný obrázek

23. února 2009 - Ústí nad Labem | Ve čtvrtek ve 13:00 hodin přišlo v ústecké zoo na svět další mládě – tentokrát u velbloudů dvouhrbých. Porod i v tomto chladném období probíhal venku, což však není u tak otužilých a houževnatých zvířat jako jsou velbloudi nic neobvyklého.

Fidel Castro slouží jako atrakce

Ikona

23. února 2009 - Praha | Kuba je stále velmi oblíbenou destinací turistů. Svědčí o tom čísla: „Ostrov svobody“ vloni navštívilo více než 2,35 milionů zahraničních turistů, což znamená velký meziroční nárůst o 9,3 % .

Unikátní Langweilův model v nových dimenzích

Ikona

22. února 2009 - Praha | Zpřístupnit v 3D podobě detaily a zákoutí Prahy z let 1826 až 1837 je cílem projektu, který koncem roku 2006 zahájil pražský magistrát ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy. Digitalizace takzvaného Langweilova modelu Prahy si vyžádala investici 14,5 milionu korun a zabrala přes dva roky práce. Model obsahuje více něž 2000 budov, z nichž 960 již v reálné Praze neexistuje. Pražský primátor Pavel Bém, ředitel odboru památkové péče magistrátu Jan Kněžínek, ředitelka Muzea hl. města Prahy Zuzana Strnadová spolu s dalšími odborníky ve Slovanském domě slavnostně představili tento digitální model.

Po schodech k Božímu hrobu

Doprovodný obrázek

21. února 2009 - Ostré | Malá vrstva sněhu pokrývala vše kam jsme jen dohlédli. S nebe se snášel další a pokrýval střechy tří kaplí na kopci u vsi Ostré nedaleko města Úštěk. Toto místo patřilo v historii pravidelným setkáním poutníků. Dnes těžce ohlodané zubem časem se opět probouzí k životu díky úsilí několika sdružení.

Hejtman pozval na hokej děti z dětského domova

Ikona

18. února 2009 - Pardubice | Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek pozval v pátek 13. února do ČEZ Arény děti z Dětského domova v Moravské Třebové.

Na veletrh Holiday World zavítal i Victor Cibich

Ikona

18. února 2009 - Praha | Výrobci piva se neprezentují jen na speciálních nápojářských a gastronomických výstavách, jako bude na počátku března v Brně 4. mezinárodní veletrh G+H, ale jejich značky bývají součástí expozic svých regionů. Úspěšně tak byly představeny a degustovány na 18. středoevropském veletrhu cestovního ruchu Holiday World značky Březňák a Louny ze skupiny Heineken Česká republika. Ve své expozici se jimi pyšnil Ústecký kraj, když pivo Březňák přijel podpořit sám Victor Cibich, muž, který dal pivu svou tvář.

Díky komplexní obnově má elektrárna prvenství

Ikona

18. února 2009 - Tušimice, Počerady | Světovým prvenstvím se může pochlubit elektrárna Tušimice ze Skupiny ČEZ. V rámci komplexní obnovy zde totiž byl vybudován nejdelší flexibilní přívod energií pro stroje obsluhující skládku hnědého uhlí. „Vyrobila ho a dodala společnost Hennlich Industrietechnik, přičemž délka přívodu přesahuje 600 metrů. Tím jsme o více než 100 metrů trumfli podobné zařízení v námořním přístavu v Singapuru,“ říká Otakar Tuček, ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov.

Prameny Vltavy vydaly zajímavou sbírku mincí

Ikona

16. února 2009 - Šumava | Pramen Vltavy, jež se nachází poblíž šumavské Kvildy, vydal při pravidelném čistění zajímavou sbírku mincí. Jednou za dva až tři roky se provádí bez použití mechanizace odsátí dna. Kromě kalů, šišek a odpadků byla nalezena i tato sbírka. Jak je patrné z druhů nalezených mincí, navštíví Národní park Šumava turisté z celého světa.

Strana výpisu

... 572 ...

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

36%

 

Ne

40.6%

 

Zlepšuje se to

23.4%