Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Ochránci zvířat odmašťovali kachnu z Radbuzy

Ikona

22. dubna 2009 - Plzeňsko | V minuklých dnech členové plzeňské Záchranné stanice živočichů z lapače olejů u řeky Radbuzy vedle lávky pro pěší z Doudlevec na Slovany vytáhli totálně promáčenou a zamaštěnou samici kachny divoké. Ta vlétla do jímky v domnění, že se jedná o nádrž s vodou, kde pravděpodobně hledala potravu. V lapači zachycený olej jí však zmastil peří natolik, že nemohla odletět a zůstala uvězněna mezi kolmými břehy nádrže.

Šafránová stráň se stane přírodní památkou

Ikona

22. dubna 2009 - Náchodsko | Královéhradecký kraj bude mít v tomto roce další přírodní památku – Šafránovou stráň na Náchodsku. Lokalita nedaleko obce Suchý Důl bude podléhat zvláštní péči, aby se zde podařilo zachovat výskyt silně ohroženého šafránu bělokvětého. Návrh Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko na vyhlášení přírodní památky dnes projednali krajští radní.

Csáková kvůli těhotenství nebude v muzikálu

Ikona

13. dubna 2009 - Už za několik dní, 30.dubna tohoto roku, se bude konat premiéra původního českému muzikálu Kladivo na čarodějnice v novém Divadle Milenium v Praze-Holešovicích.

Velkopáteční pouť na Mariánskou skálu

Ikona

12. dubna 2009 - I letos se vypravili poutníci na Mariánskou skálu, aby si připomněli smrt Ježíše Krista na kříži. Velký pátek je v katolickém náboženství dnem smutku, kdy se nekonají žádné mše a bohoslužba je složena pouze ze čtení textů a zpěvu. „Velký pátek byl vždy připomínkou smrti Ježíše Krista, který podle evangelií zemřel ve tři hodiny odpoledne. V ten samý čas stoupáme na Mariánskou skálu, abychom společně připomněli význam dnešního dne, jakož i dnů následujících, které jsou už mnohem veselejší“ řekl primátor města Jan Kubata, který se po boku arciděkana a bývalého ústeckého primátora Petra Gandaloviče vydal na pouť městem.

Úspěšný odchov pelikána bílého v zooparku

Ikona

8. dubna 2009 - Chomutov | Chovatelům v Podkrušnohorském zooparku se podařil po více než deseti letech úspěšný umělý odchov pelikána bílého.
25.2. 2009 se v líhni za pomoci ošetřovatele p. Petra Hory vylíhl malý pelikán. Vylíhlé mládě vážilo pouhých 120 gramů. Za necelých šest týdnů se jeho váha vyšplhala na více než 5 kg. Mládě je krmeno rybami, jejichž velikost se postupně zvětšuje. V příštích týdnech bude mládě začleněno mezi ostatní pelikány.

Památky západu Čech lákají čím dál častěji ke svatbám

Ikona

6. dubna 2009 - Plzeňsko | Právě zahajovaná turistická sezona bývá dychtivě očekávána nejen milovníky památek, ale rovněž svatebčany. Ano, rok od roku lze pozorovat obrovský nárůst zájmu o netradiční svatby v romantických kulisách památkových objektů. Konají se tam svatby civilní i církevní, tradiční i silně netradiční a možná je málo známou skutečností, že po domluvě se správou příslušného hradu, zámku či kláštera je možno využít pro obřad prakticky všechny části památky, kde to okolnosti dovolují.

Přilétl první čáp, čeká na samičku

Ikona

6. dubna 2009 - Planá na Tachovsku | Plzeňskou záchrannou stanicí živočichů přesunuté hnízdo z komína na umělou hnízdní podložku v Plané u Mariánských Lázní je obsazeno.

Záchranáři se starají o první mládě - kunu

Ikona

2. dubna 2009 - Rokycany | O tom, že jaro již je v plném proudu, se každý den přesvědčují rokycanští ochránci přírody provozující záchranné centrum pro volně žijící živočichy. Začínají kvést rostliny, pupeny stromů se již nalévají, aby v brzké době pustily první květy či lístky, přilétají tažní ptáci, jsou již i první mláďata. Tím úplně letošním prvním je několikadenní mládě kuny skalní, které bylo nalezeno na půdě domu v Králově Dvoře na Berounsku. Ochránci přírody z Rokycan mládě převzali a převezli do záchranného centra, kde se o něj budou starat několik týdnů.

Duben v myslivosti

Ikona

31. března 2009 - Česká republika | Dubnem začíná pro myslivce nový rok. Zvěř postupně přestává navštěvovat přikrmovaní zařízení. V dubnu myslivci čistí krmelce a jejich okolí. Veškeré zbytky potravy musí být odstraněny, okolí je nutné shrabat a posypat nehašeným páleným vápnem, což pomůže tlumit rozvoj parazitů.

Národní park Šumava oslavil osmnáct let

Ikona

23. března 2009 - Šumava | Před 18- ti lety byl k zajištění ochrany přírody a krajiny na Šumavě zřízen Národní park Šumava, jež je mimořádným územím, kde má příroda stále dost prostoru žít si podle svých tisíciletých zvyklostí a zákonů. Národní parřk oslavil přesně v pátek 18. narozeniny.

První společné chvíle Toma a Berty

Ikona

19. března 2009 - Praha | Poprvé chovatelé z pražské zoo spojili lední medvědy Toma a Bertu do jedné expozice ve středu 18. března v 8 hodin ráno.

Strana výpisu

... 573 ...