Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

V pražské zoo se narodila želva černavá

Ikona

15. března 2009 - Praha | Kromě žirafy se 8. března narodila i želva černavá s jubilejním pořadovým číslem 100.

Na Rokycansku už zpívají špačci a skřivani

Ikona

5. března 2009 - Rokycansko | I přesto, že venku ještě panují rozmary počasí, vracejí se na svá hnízdiště postupně tažní ptáci, kteří nás před zimou pravidelně opouštějí. Po čejkách, skřivanech a holubech hřivnáčích je jedním z nich špaček obecný, kterého již měli možnost pozorovat rokycanští ochránci přírody přímo v centru Rokycan i na přilehlých loukách za městem.

V Děčíně pomohli hadovi

Ikona

4. března 2009 - Děčín | Zanícený píštěl, pět silných chlapů, veterinář a více než čtyřicetikilový had. Tak přesně tak to vypadalo na začátku týdne v Expozici Rajské ostrovy děčínské zoologické zahrady.

Podle DNA zjistí, zda je rys z Karpat či ze Šumavy

Ikona

25. února 2009 - Chomutov | Podkrušnohorský zoopark chová samici rysa evropského, která byla nalezena jako hladové a zatoulané mládě ve skleníku v Kašperských horách. Samice byla umístěna v záchranné stanici, od 20.4.2007 si ji mohou prohlédnout návštěvníci zooparku.

Pachy mohou povědět, kde se nacházíme

Ikona

24. února 2009 - Česká republika | Pachy a vůně nás provázejí na každém kroku. Některé nám jsou příjemné, jiné méně, některé nás mohou dokonce obtěžovat. Během vánočních svátků si naše nosy přišly na své, ať už se jednalo o sladké vůně vánočního cukroví, jehličí, smažícího se kapra nebo vůně neodmyslitelně spjaté s Vánocemi - vůně purpury a doutnajících františků. Na druhou stranu každý, kdo jel někdy okolo chemičky, potravinářského podniku, kafilérie nebo velkovýkrmny prasat, mohl i poslepu poznat, kde se nachází. Napověděl by mu totiž jeho čich. Právě problematika pachové zátěže je dalším tématem z cyklu článků „Chemie a životní prostředí“.

Rozmary počasí dělají vrásky volně žijícím živočichům

Ikona

23. února 2009 - Rokycany | Rozmary počasí, které panují v těchto dnech, dělají vrásky nejen silničářům či motoristům, ale i volně žijícím živočichům. Nejeden z nich už na celkové vysílení organismu z důvodu nedostatku potravy zaplatil životem. Své by o tom mohli povídat rokycanští ochránci přírody, kteří v těchto dnech pravidelně vyjíždějí k nejrůznějším případům. Kromě záchranářské činnosti se snaží i o praktickou pomoc v přírodě pravidelným přikrmováním, zejména drobného zpěvného ptactva.

Dvouhrbý přírůstek v ústecké zoo

Doprovodný obrázek

23. února 2009 - Ústí nad Labem | Ve čtvrtek ve 13:00 hodin přišlo v ústecké zoo na svět další mládě – tentokrát u velbloudů dvouhrbých. Porod i v tomto chladném období probíhal venku, což však není u tak otužilých a houževnatých zvířat jako jsou velbloudi nic neobvyklého.

Fidel Castro slouží jako atrakce

Ikona

23. února 2009 - Praha | Kuba je stále velmi oblíbenou destinací turistů. Svědčí o tom čísla: „Ostrov svobody“ vloni navštívilo více než 2,35 milionů zahraničních turistů, což znamená velký meziroční nárůst o 9,3 % .

Unikátní Langweilův model v nových dimenzích

Ikona

22. února 2009 - Praha | Zpřístupnit v 3D podobě detaily a zákoutí Prahy z let 1826 až 1837 je cílem projektu, který koncem roku 2006 zahájil pražský magistrát ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy. Digitalizace takzvaného Langweilova modelu Prahy si vyžádala investici 14,5 milionu korun a zabrala přes dva roky práce. Model obsahuje více něž 2000 budov, z nichž 960 již v reálné Praze neexistuje. Pražský primátor Pavel Bém, ředitel odboru památkové péče magistrátu Jan Kněžínek, ředitelka Muzea hl. města Prahy Zuzana Strnadová spolu s dalšími odborníky ve Slovanském domě slavnostně představili tento digitální model.

Po schodech k Božímu hrobu

Doprovodný obrázek

21. února 2009 - Ostré | Malá vrstva sněhu pokrývala vše kam jsme jen dohlédli. S nebe se snášel další a pokrýval střechy tří kaplí na kopci u vsi Ostré nedaleko města Úštěk. Toto místo patřilo v historii pravidelným setkáním poutníků. Dnes těžce ohlodané zubem časem se opět probouzí k životu díky úsilí několika sdružení.

Hejtman pozval na hokej děti z dětského domova

Ikona

18. února 2009 - Pardubice | Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek pozval v pátek 13. února do ČEZ Arény děti z Dětského domova v Moravské Třebové.

Strana výpisu

... 574 ...