Kultura - Český Metropol

Kultura

Pražský Hrad hostí výstavu Pražský chodec

Ikona

30. června 2008 - Praha | Výstavu "Pražský chodec" je možné navštívit do 31. srpna v Tereziánském Křídle Pražského Hradu. Výstava zahrnuje celoživotní tvorbu fotografa Jiřího Všetečky. Návštěvníci mohou zhlédnout snímky velkého formátu, které vystihují různá místa Prahy. Jako zvláštní ukázky zde budou prohlédnutí také fotografie ze světových velkoměst jako například Chicago, Washington nebo Paříž.

Graffiti zdobí další část Teplic

Ikona

30. června 2008 - Teplice | Další nevzhledné betonové podchody v Teplicích zdobí od minulého víkendu graffiti. Jejich autoři rozhodně nepatří k těm, co vám postříkali sprejem omítku. Svá díla prezentují pouze tam, kde nic nezničí, čili na tak zvané „legály.“ A jejich výtvarná dílka zdaleka nejsou nahodilé čmárance. Obrazce jsou pečlivě připraveny na náčrtech a „na věc“ se jde teprve, až je vše opravdu tip-ťop.“Ač jsem starý jako uhlí, mezi mládeží se cítím dobře. Zvlášť, když jsou to príma kluci a též pochopitelně dívky, kteří dělají něco zajímavého. A to graffiti rozhodně je,“ tvrdí „zběsilý“ fotograf Jiří Morman alias foto Juras.

Alchymista a podvodník Kelley čaroval na hradě Hněvíně

Ikona

29. června 2008 - Most | Koktejl čár a kouzel, divadelních i zábavných představení se odehrál na mosteckém hradě Hněvíně v rámci již tradičního Dne Magistra Edwarda Kelleyho. Mostečané si tak každoročně připomínají slavného alchymistu a podvodníka Angličana Edwarda Kelleyho, jehož pravé jméno znělo Edward Talbot.

Série představení Dobře placené procházky začíná v Národním divadle již v neděli

Ikona

29. června 2008 - Praha | Mimořádná série jazzové buffo opery Dobře placená procházka Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého zakončí v Národním divadle 125. divadelní sezonu. Představení vytvořené v režijním tandemu Miloše a Petra Formanových, který doplnil atraktivním pojetím scény Matěj Forman, bylo v uplynulém roce jedním z divácky nejoblíbenějších titulů. Proto bude na závěr sezony uvedeno představení hned sedmkrát, a to od 29. června do 4. července. Dne 29. června bude Dobře placená procházka uvedena i odpoledne od 16:00 hodin. Večerní představení začínají od 19:00 hodin, pouze 29. června ve 20.00 hodin.

Letní shakespearovské slavnosti zahájily Othellem

Ikona

26. června 2008 - Praha / Hra Othello se Zuzanou Vejvodovou v roli Desdemony a Martinem Zahálkou v úloze žárlivého Maura zahájila letošní Letní shakespearovské slavnosti. Už od prvního uvedení hry v roce 1604 ve Whitehallu patřil Othello k nejpopulárnějším Shakespearovým tragédiím. I na slavnostech patří Othello už třetí sezónu k nejžádanějším titulům: příběh přímočarého Othella, jeho milující ženy Desdemony i zrádného našeptavače Jaga vzrušuje publikum dodnes. Letos čeká inscenaci obnovená premiéra – poprvé s novým intrikánem Jagem v podání Martina Stránského.

Prahou kráčel lev

Ikona

25. června 2008 - Praha | Knihu s pohádkovým příběhem pro děti včera na parníku pokřtila náměstkyně primátora pro školství a mládež Marie Kousalíková společně se starostou Prahy 1 Petrem Hejmou. Kniha od Aleny Ježkové nese název Prahou kráčí lev.

Muzeum vystavuje díla z mezinárodního sympozia

Ikona

25. června 2008 - Teplice | Mezinárodní sympozium výtvarníků v malbě kobaltem na porcelán, které už devátým rokem pořádá Český porcelán Dubí, hostí od minulého úterý osmnáct umělců z Kanady, Francie, Japonska, Polska, Mongolska, Indie a České republiky. Křehká, porcelánová díla vznikají v ateliéru Fakulty užitého umění a designu detašovaného pracoviště UJEP Ústí nad Labem a veřejnosti budou představena od středy 25.června na výstavě v Regionálním muzeu v Teplicích.

Česko – německý Gulliver se bude hrát na vodní ploše

23. června 2008 - Most - Kriebstein / Divadlo rozmanitostí, patřící pod Mětské divadlo v Mostě, se pustilo do první česko-německé koprodukce nastudováním rodinného pohádkového muzikálu Gulliver autora Manuela Schöbela. Iniciátorem projektu je německý režisér Radoslav Tcherniradev, který již delší dobu spolupracuje s Městským divadlem v Mostě. Lví podíl má ale zrovna tak překladatel Ladislav Kocián. Premiéra je připravena na 25.června na vodní scéně v německém Kriebstein.

Letní shakespearovské slavnosti budou ve více městech

Ikona

19. června 2008 - Praha / Úspěšný divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti, který se uskuteční od konce června do začátku září, přinese i toto léto řadu novinek. Kromě tradičních scén v Praze, Brně a Bratislavě se bude nově hrát i v Ostravě a v Košicích. První scénou zůstává Nejvyšší purkrabství Pražského hradu. Obě pražské premiéry – Komedie omylů a Sen noci svatojánské – však poprvé proběhnou na malebném nádvoří Hudební fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí. Organizátoři slavností se také rozhodli zlepšit divácký komfort a očíslovali sedadla obou hledišť v Praze budou očíslována.

Na kulturu půjde dalších čtrnáct milionů

Ikona

17. června 2008 - Praha / Pražští radní se rozhodli dát divadlům a kultuře dalších 14, 3 milionu korun. Přidáno dostane osm kulturních zařízení, která byla na grantech bita a dostala méně než vloni. „Podmínkou je, že tyto organizace a společnosti budou souhlasit s provedením auditů. Rada dále souhlasila se záměrem transformovat grantový systém města, což se bude týkat mimo jiné zrušení tak zvané dotace na vstupenku. Záměr transformovat grantový systém budou ve čtvrtek projednávat zastupitelé,“ řekl radní pro kulturu Milan Richter. Celkem letos půjde na kulturní granty zhruba 222 milionů korun.

Dvojí choreografie v Cause Carmen na závěr sezony v Národním divadle

Ikona

14. června 2008 - Praha / Konec divadelní sezony v baletu Národního divadla přinese zbrusu novou premiéru Causa Carmen, která divákům představí dvě rozdílné choreografie současných světových tvůrců.
Tento výjimečný večer otevře choreografie Santa says cut it!, z dílny tvůrčího dua Johana Grebena z Holandska a Uriho Ivgiho z Izraele, jež byla vytvořena speciálně pro balet Národního divadla a bude uvedena ve světové premiéře. Tento tandem má za sebou pěknou řádku velmi kvalitních a osobitých děl pro nejrůznější světová tělesa. Jejich tvůrčí úsilí má kořeny v bouřlivém a dynamickém vývoji současného izraelského tanečního divadla posledních deseti let.

Strana výpisu

... 198

 

 

Další informace: