Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Jídelníček zdravé výživy by mohla již brzy rozšířit bylina lupina

Ikona

5. října 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Lidé by mohli již brzy svůj jídelníček obohatit o novou potravinu - bylinu lupina. Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno přišli na to, že některé její složky mají příznivý vliv na zdraví, uvedla mluvčí školy Lucie Stejskalová. "Kolektiv vědců z Ústavu výživy, zootechniky a zoohygieny Fakulty veterinární hygieny a ekologie VFU Brno se ve svém výzkumu, který hledá alternativní potraviny pro živočišnou produkci, dostali až do Austrálie, kde se inspirovali rozsáhlým pěstováním tzv. lupiny.

Ministr Heger chce zkrátit pobyt pacientů v nemocnici

Ikona

29. září 2010 - PRAHA | Pacienti by měli po operaci opouštět nemocnici dříve, než tomu bylo dosud, a upřednostnily by se ambulantní zákroky. To je plán ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), který to uvedl v rozhovoru pro středeční Mladou frontu Dnes. Česká republika se drží na předních pozicích, co se týká doby hospitalizace, uvedl ministr. Pacient v průměru stráví na lůžku 7,4 dne, v Evropské unii je průměr pobytu v nemocnici o 1,5 dne kratší.

Na operace se bude déle čekat, přiznal ministr Heger

Ikona

26. září 2010 - PRAHA | Úspory ve zdravotnictví budou mít své dopady i na pacienty, budou například déle čekat na operace, přiznal v nedělním pořadu Partie ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Pacienti budou až do roku 2012 platit i poplatek za položku na receptu a za některé léky si připlatí. "Na některé operace se může déle čekat, to je docela možné. Lékaři budou muset předepisovat méně léků. Opatření je celá řada, ale hlavní je, aby lékaři byli motivováni tak, aby v tomto období se zdravotnictví očistilo od neefektivity," prohlásil Heger.

Krátký pobyt na sluníčku organismu pomáhá, tvrdí nizozemští onkologové

Ikona

20. září 2010 - PRAHA | Jako ochrana před některými typy rakoviny pomůže podle nizozemských vědců krátkodobé slunění. Lidem v Nizozemsku doporučují, aby mezi polednem a třetí hodinou vystavovali slunci hlavu, ruce a předloktí, informovala v pondělí Česká asociace zdravého opalování. "Již v roce 1994 bylo potvrzeno, že pokud by se člověk zcela vyhýbal slunci, bylo by to jak nepraktické, tak nežádoucí. Je důležité, aby kůže byla i nadále zvyklá na ultrafialové (UV) záření ze slunce.

Antikoncepce může zabíjet

Ikona

18. září 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Případy vážných komplikací antikoncepce děsí pediatry. Žádají gynekology, aby její předepsání lépe zvažovali. V sobotním vydání o tom informují Lidové noviny (LN). Podle odborníků by dívky a ženy, které mají hodně vysoké riziko trombózy a embolie, neměly vůbec hormonální antikoncepci užívat. Není pro ně zcela bezpečná. Přesto jim ji gynekolog často předepíše. Kolik takových žen v Česku je, nikdo neví. Odborní lékaři se s nimi ale potkávají za velice smutných okolností.

V nemocnicích ubude postelí, sester i oddělení

Ikona

9. září 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Na zdravotnictví udeří v příštím roce naplno krize a ministerstvo hledá úspory, aby systém přežil, než začnou platit reformy. Chce snížit počet lůžek akutní péče v nemocnicích, protože jsou drahá a ve srovnání se zahraničím jich máme o třetinu víc, píše MF DNES. Postelí v nemocnici ubude. Ne každé oddělení bude mít svoje lůžka. Chirurgie nebo ortopedie už nebudou v každé okresní nemocnici. Takhle nějak si ministerstvo a pojišťovny představují nezbytné úspory v příštím roce, který bude ve zdravotnictví kritický.

Vitamín B snižuje riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou

Ikona

9. září 2010 - LONDÝN | Britští vědci přišli se zjištěním, že vysoké dávky vitamínu B dokážou až dvojnásobně snížit nenávratné mozkové změny, které vedou k propuknutí Alzheimerovy choroby. Informovala o tom ve středu britská televize BBC. Úbytek mozkové kůry u starších pacientů je jedním ze symptomů kognitivního defektu, který často vede k demenci. Odborníci z oxfordské univerzity tvrdí, že nový poznatek může pomoct lékařům s oddálením nástupu Alzheimerovy choroby.

Startuje sezóna očkování proti chřipce

Ikona

8. září 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Očkovací centra i ordinace praktických lékařů začnou lidem od poloviny září nabízet očkovací vakcínu proti chřipce. Novinkou letošní sezóny je možnost nechat si vakcínu vpravit do kůže, řekla ve středu novinářům lékařka královéhradeckého očkovacího centra Marta Trmějová. "U aplikace vakcíny do kůže jde o to, že jehla, která je opravdu miniaturní, pronikne pouze minimálně pod povrch. Nedostaneme se tedy až ke svalu," vysvětlila Trmějová.

Lékaři žádají zákaz prodeje diavýrobků

Ikona

7. září 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Zástupci České diabetologické společnosti žádají zákaz prodeje potravinářských výrobků se značkou dia. Pokud jsou podle nich potraviny takto označené, může to u lidí nemocných cukrovkou vyvolávat dojem, že konzumací takových potravin chrání své zdraví. Informují o tom úterní Lidové noviny (LN). Jenže opak je v mnoha případech pravdou. Některé diavýrobky totiž sice mají velmi nízký obsah cukrů, o to víc ale obsahují tuku a dalších látek zvyšující energetickou hodnotu výrobku.

Na vaše léčení už došly peníze, slyší pacienti

Ikona

6. září 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Některé nemocnice už teď - čtyři měsíce před koncem roku - překročily limity, kolik pacientů s rakovinou nebo roztroušenou sklerózou smějí léčby. Na drahou léčbu přestávají stačit peníze a lékaři musí vybírat, kterým pacientům pomohou, píše deník MF DNES. Gabriela Kopecká má rakovinu prsu. K lékaři přišla s tím, že jí může pomoci jeden lék – Herceptin, který při včasné léčbě zachrání každou druhou ženu. Jenže je drahý, a když lékaři zjistili, že Kopecká má nádor také v mozku, odmítli jí ho dát.

V ČR je podle statistik 250 rysů, 21 losů a čtyři medvědi

Ikona

2. září 2010 - K prvnímu dubnu letošního roku žilo v honitbách na území ČR kromě dalších druhů zvěře celkem 250 rysů ostrovidů, 21 losů evropských a čtyři medvědi hnědí. Vyplývá to z každoročních dat o výskytu a lovu zvěře v ČR, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

V honitbách bylo také letos napočítáno 59 526 lišek, 24 972 jezevců, 78 482 kun lesních a skalních, 40 537 ondater pižmových, 2 179 bobrů evropských, 4 506 vyder říčních, 14 divokých koček a pět euroasijských vlků.

Strana výpisu

... 78 ...