Zdraví - Český Metropol

Zdraví

VZP radí pacientům, aby si prali použité obvazy

Ikona

27. srpna 2010 - PRAHA | Všeobecná zdravotní pojišťovna šetří, a proto radí pacientům, aby si prali obvazy jako za války. Podle odborníků jsou takové rady nepřípustné, informuje ve svém pátečním vydání MF DNES. "Obvaz prostě vyperte, žehličku si nastavte na 90 stupňů a přežehlete ho. Pak ho můžete znovu použít," takovou radu dostal od úředníka Všeobecné zdravotní pojišťovny pacient. Prát použité obvazy by měl proto, aby pojišťovna ušetřila.

Kanadští a švédští vědci vracejí zrak za pomoci biosyntetických rohovek

Ikona

26. srpna 2010 - LONDÝN | Kanadským a švédským vědcům se podařilo několika pacientům pomocí laboratorně vyrobené biosyntetické rohovky vrátit zrak. Informuje o tom agentura Reuters. Výsledky práce vědeckého týmu byly zveřejněny v prestižním lékařském časopise Science Translational. Podle May Griffithové z výzkumného ústavu univerzitní nemocnice v Ottawě, jež studii spolu se švédským oftalmologem a chirurgem Perem Fagerholem vedla, by mohly být nadějí pro miliony lidí, kteří kvůli nízkému počtu dárců každoročně oslepnou.

Lékaři na Homolce odoperovali jako první na světě tři výduti tepen s pomocí robota

Ikona

25. srpna 2010 - PRAHA | Lékaři Nemocnice Na Homolce jako první na světě dokázali odoperovat s pomocí robota tři výduti tepen. Náročná operace vakovitých rozšíření cév trvala šest hodin, informovala mluvčí nemocnice Marie Fialová. Pacientem byl šestasedmdesátiletý muž. "Jedinečnost výkonu spočívala v tom, že jsme pacientovi při kombinovaném postižení břišní aorty a pánevních tepen našili v dutině břišní roboticky tři cévní spojení.

Zastaralé testy na Downův syndrom děsí těhotné ženy

Ikona

20. srpna 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Česká gynekologická společnost usiluje o náhradu zastaralých krevních testů, které mají v těhotenství odhalit riziko narození dítěte s Downovým syndromem. Testy jsou totiž spolehlivé jen z 60 až 70 procent a falešné výsledky ročně vyděsí stovky žen, informuje páteční Mladá fronta Dnes (MfD). Zatímco nespolehlivý "tripl test" pojišťovny lékařům proplácejí, za spolehlivější screening, který se provádí v ranější fázi těhotenství, musí těhotné ženy platit.

Vědci mění názor, opalování není nebezpečné

Ikona

18. srpna 2010 - LONDÝN | Opalování není nebezpečné, tvrdí vědci ze společnosti Sunlight Research Forum. Sluneční parsky podle nich pomohou předcházet nedostatku vitaminu D a chronickým onemocněním, uvádějí ve středu zveřejněné zprávě. Britská společnost Cancer Research UK tvrdí, že by se lidé neměli zakrývat a neměli by hned používat ochranné krémy, když se chystají poprvé vystavit slunečním paprskům. Připomínají, že stačí jen pár minut, aby si tělo vytvořilo vitamin D.

Lidé vloni zůstali doma s neschopenkou průměrně 45 dní

Ikona

18. srpna 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Lékaři v loňském roce lidem vypsali celkem 1,44 milionů neschopenek, jeden pacient doma průměrně strávil 45 dní, tedy o šest dní více než v roce 2008. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Na sto nemocenských pojištěnců připadlo loni 33,9 případů pracovní neschopnosti, což je o 30 % méně než v roce 2008, zároveň také výrazně klesl počet krátkodobých pracovních neschopností.

Lidem v zaplavených oblastech hrozí nákaza leptospirózou

Ikona

15. srpna 2010 - SEVERNÍ ČECHY | Nákaza žloutenkou typu A, salmonelózou, úplavicí a zvláště leptospirózou hrozí lidem, jež zasáhly povodně. Hygienici proto obyvatele postižených oblastí nabádají ke zvýšené opatrnosti a hygieně. Státní zdravotní ústav (SZÚ) upozorňuje v souvislosti s povodněmi zvláště na možnost zvýšeného výskytu leptospirózy, tedy bakteriálního onemocnění, šířícího se ze zvířat na lidi. Riziková je situace zejména po opadnutí velké vody, kdy se lidé brodí ve vodě a bahně, kontaminovaném nakaženou zvířecí močí.

Světem se šíří nový superbacil odolný proti antibiotikům

Ikona

11. srpna 2010 - LONDÝN | Po světě se rychle šíří bacil, který je mimořádně odolný vůči antibiotikům. Jak ve středu informovala agentura Reuters, ve Velké Británii k jeho šíření přispívají lidé, kteří jezdí do států jako je Indie kvůli levným chirurgickým zákrokům. Gen NDM-1, který činí bakterie výjimečně odolnými, se zatím objevil v Jižní Asii a v Británii a odolává téměř všem antibiotikům včetně těch nejsilnějších. Podle vědců účinný lék zatím neexistuje.

Češi při čištění zubů zapomínají na mezizubní kartáčky a nitě, dávají přednost žvýkačce

Ikona

24. července 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Dentální pomůcky jako zubní nit a mezizubní kartáčky nepoužívá 60 % Čechů. Naopak na žvýkačku jako součást každodenní ústní hygieny nezapomíná skoro 90 % obyvatel ČR, přesto se většina stomatologů (84 procent) domnívá, že oproti roku 1989 se péče o chrup zlepšila. "Správné čištění zubů není jen kartáček a pasta. Nesmíme zapomínat na mezizubní kartáčky a zubní nitě, které pomohou vyčistit těžce dostupná místa, kde se tvoří zubní kaz nejčastěji," uvedl zubní lékař David Urie.

Čechy trápí bolesti zad, páteře a kolen, uvádí průzkum

Ikona

22. července 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Každý Čech trpí až 76krát ročně bolestmi pohybového aparátu, alespoň jedenkrát ročně jsou to bolesti zad (78 %), páteře (62 %) a kolen (52 %), uvádí ortopedický průzkum. Nejčastějším viníkem problémů je příliš velké zatížení daného ortopedického aparátu. Varující je, že téměř než jedna čtvrtina Čechů trpí bolestmi svalů či kloubů jedenkrát týdně a častěji. Problémy vznikají i nezávisle na tom, zda se namáhají či pracují.

Lékař radí: Alergici nezapomeňte si do přírody oční nebo nosní kapky

Ikona

19. července 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Pokud alergik trpící na pyly vyrazí do přírody, nemá podle lékařů v případě zánětu spojivek a alergické rýmy zapomenout na oční nebo nosní antialergické kapky. Většině postižených doporučují odborníci také pravidelné užívání antialergických tabletek. "Alergik, který má astma, je pak vybaven také sprejem k inhalaci a je poučen kolik vdechů by si měl vdechnout, pokud je dušný," vysvětlila vedoucí lékařka Bronislava Novotná z alergologické ambulance z Fakultní nemocnice Brno.

Strana výpisu

... 79 ...