Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Jedinou jistotou proti chřipce je očkování, tvrdí odborník

Ikona

29. října 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Lidé se často domnívají, že očkování proti chřipce je zbytečné, případně může samo nemoc vyvolat. Ani jedno však není pravda, naopak očkování je jedinou spolehlivou ochranou proti chřipce, uvedl vakcinolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Praha. Asi nejčastější a zcela neopodstatněný mýtus o chřipce představují zaručené příběhy lidí, kteří se dali proti chřipce očkovat a záhy chřipkou onemocněli.

Francouzi se budou léčit přes internet

Ikona

27. října 2010 - PAŘÍŽ | Francie chce od začátku roku 2011 zavést "lékaře na internetu". Pacient díky tomu nemusí s prvními příznaky nemoci běžet do ordinace, ale lékař mu stanoví diagnózu prostřednictvím emailu nebo videokonference, ve středu to píší Lidové noviny. Francouzská ministryně zahraničí Roselyne Bachelotová je přesvědčená, že ordinování přes internet pomůže zejména těm lidem, kteří musí za lékařem dojíždět někdy i více než 50 kilometrů.

V mořské vodě se ukrývají látky schopné léčit rakovinu

Ikona

25. října 2010 - PRAHA | Látky schopné léčit rakovinu vaječníků či prsu poskytuje moře, zjistili odborníci. V případě nádorů vaječníků se tyto látky již využily k výrobě léku, který pomáhá i českým pacientkám, informoval v pondělí onkolog Luis Mora. Léky pocházející z mořského prostředí jsou založeny na pralátkách obsažených v tělech mořských buněčných organismů. Preparát pro léčbu rakoviny vaječníků je například založený na látkách získaných z těl mořských pláštěnců.

V Česku jsou tři miliony alergiků, části z nich může pomoci nová vakcína

Ikona

21. října 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | V Česku žije zhruba 4,5 milionu atopiků, tedy lidí, u nichž se může rozvinout alergie. Alergiků je okolo tří milionů, nejvíce lidí trápí alergická rýma, informuje alergolog Václav Špičák. Velkou šancí pro alergiky jsou kromě pilulek nebo kapek i vakcíny. Tělu postupně dodávají látky vyvolávající alergii a organismus si na ně zvyká. "Po takovéto alergenové imunoterapii má člověk reálnou šanci se alergie na několik let zbavit, zároveň vakcíny snižují možnost rozšíření alergie i na další skupiny látek," popsal Špičák.

Nechte si vyšetřit oči, vyzývá WHO v rámci Světového dne zraku

Ikona

14. října 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | U příležitosti Světového dne zraku čeká lidi ve čtvrtek bezplatné vyšetření očí na mnoha místech České republiky. "Řada lidí nevěnuje svému zraku přiměřenou péči, nejsou příliš zvyklí zraku věnovat náležitou pozornost, často zanedbávají prvotní příznaky zhoršení vidění a k lékařům a tedy i k optikům se vydávají až ve chvíli, kdy už potřebují zásadnější korekci," okomentovala současnou situaci oční lékařka Andrea Komancová.

"Trenažér" pro spermie pomůže neplodným mužům

Ikona

13. října 2010 - BRNO | Čeští vědci připravují světově unikátní výzkumný projekt, který má pomoci neplodným párům. Zejména mužům, jejichž malá schopnost zplodit dítě přerůstá ve vážný civilizační problém. Ve středečním vydání o tom informuje Mladá fronta Dnes. V laboratořích Přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity vzniká jakási umělá děloha, kterou výzkumníci sami označují jako trenažér pro spermie. V něm budou vědci zkoumat, které spermie a proč nedoputují k ženskému vajíčku.

Brusel chystá zákaz kouření na všech veřejných místech v celé EU

Ikona

12. října 2010 - BRUSEL | Evropská komise se chystá příští rok předložit směrnici zakazující kouřit na všech veřejných místech na celém území sedmadvacítky. Píše to v úterý webový portál EUObserver. Jednotlivé země unie dosud přijímaly vlastní zákony omezující kouření. Nejpřísnější protikuřácké zákony platí v severských státech, Česko se řadí mezi země s volnějšími zákony. Komise teď připravuje normu, která by měla přístup ke kouření v unii sjednotit. A to směrem k větší tvrdosti.

Nakazit se na exotické dovolené lze i v ordinaci lékaře, varuje odborník

Ikona

7. října 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Rizikem při cestování do exotických končin může být i tamní lékařská péče, varoval ve čtvrtek Rastislav Maďar, lékař specializující se na cestovní medicínu a odborný garant očkovacích center Avenier. Lidé by se podle něj měli nechat před cestou do těchto krajů očkovat. "Pokud potřebujete v Indii, Nepálu nebo třeba Africe lékařskou péči, nikdy nevíte, jak dobře dezinfikované nástroje bude lékař používat.

Zhruba třetina dětí nemá pravidelnou stomatologickou péči

Ikona

6. října 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Děti v České republice mají dvakrát až třikrát vyšší výskyt kazů, než je evropský průměr, varovala ve středu dětská stomatoložka Romana Ivančáková. Dalším varujícím statistickým údajem je informace, že zhruba třetina dětí nebyla nikdy u zubního lékaře. S vyšší kazivosti zubů se potýkají zejména děti, které nechodí pravidelně k zubaři. "Problém se týká zejména malých dětí od dvou do šesti let," řekla Ivančáková.

Balené salámy obsahují zdraví škodlivá 'éčka', varuje Sdružení obrany spotřebitelů

Ikona

6. října 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Balené salámy prodávané v Česku obsahují přídatné látky, lidově řečeno 'éčka', především však ty, které mohou za určitých podmínek vážně škodit lidskému zdraví, informoval ve středu mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) Jan Votočka. Průzkum SOS se zaměřil na 23 různých druhů balených salámů. "Zdraví škodlivá 'éčka' mohou mít nepříznivé vlivy například na alergiky, astmatiky, těhotně ženy či malé děti.

Pomoc neplodným párům se daří. Devět z deseti jich má nakonec dítě

Ikona

6. října 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Každý desátý pár má v Česku problém s otěhotněním a neplodných stále přibývá. Přesto se situace obrací k lepšímu - lékaři jsou totiž stále více schopni pomoci lidem, kteří na potomka marně čekají. Ve středečním vydání o tom informuje Mladá fronta Dnes. "Přibližně devadesáti procentům neplodných párů se nám podaří pomoci, to znamená, že se nakonec dočkají miminka," říká Jan Šulc, vedoucí lékař Centra reprodukční medicíny Gest v Praze.

Strana výpisu

... 77 ...