Senát nejspíš odmítne zdanění náhrad církevních restitucí - Nejčtenější články - Český Metropol

Nejčtenější články

Československý muzikál KUBO jako pocta Jozefu Kronerovi míří do ČR!

Praha I Už více než 49 000 diváků shlédlo na Slovensku muzikál KUBO, příběh, který je zároveň poctou velkému slovenskému herci, jenž se proslavil i v Čechách - Jozefu Kronerovi. Od jeho úmrtí loni uplynulo neuvěřitelných 20 let. Projekt nyní přichází do Čech!

 

Praha I Už 29. dubna od 19:00 se odehraje v pražském Divadle Hybernia, na podzim by pak unikátní představení mělo objet část ČR. Jednou z hlavních tváří muzikálu KUBO v ČR bude herec Ján Jackuliak, kterého české publikum zná především ze seriálů Vyprávěj, Ordinace v Růžové zahradě, Rapl atd…

Kubo je jednou z filmových a divadelných klasik Jozefa Hollého. Je plný kouzelných momentů, které postupem času zlidověly a přenášejí se z generace na generaci. Kubo a jeho „Anča, ja mám nožík", nezapomenutelný autorský citát Jozefa Kronera opět ožívá v novém zpracování plném folklórních artefaktů, krojů, ale také humoru..

„Je to živé, energické a zábavné představení. Je to nový československý muzikál v moderní a divácky příitažlivé podobě! Šarm, humor a příběh vesnického prosťáčka který je obětí honby za majetkem svých rodičů, jenž jsou schopni z mamonu zapříčinit neštěstí svých dětí na úkor jejich lásky, která však nakonec zvítězí…. Paľo si vybojuje lásku své milované Aničky a Kubo zůstává u své matky s milovanými makovými buchtami…,” prozradili synopsi děje tvůrci v čele s režisérem Ivanem Blahútem

Na pódiu se objevuje 22 účinkujících. Jsou tam originální písně slovenské písničkářky Simi Martausové, autorem hudby je Peter Uličný, autorem scénáře je Tomáš Dušička (bratr Majka Spirita) a za folklór fashion show stojí Adriena Adamíková…

„Je to dílo, v kterém si každá generace najde to své. V jednom příběhu je více dalších příběhů, které jsou nadčasové. Já mám roli pana Loveckého, což je šibal, který vám během pár sekund spočítá všechny prsty na nahých nohách. Kubo je ryze slovenský příběh, v němž najdeme propojení se současností," říká herec Ján Jackuliak, který v Kubovi nejenom hraje, ale spolupracuje také jako asistent režie.

V představení hraje a zpívá i český muzikálový herec Robert Urban a postavu Kuba ztvárňuje herec Peter Brajerčík. Po úspěchu ve slovenské televizní show „Tvoja tvár znie povedome" se stal miláčkem diváků muzikálu na Slovensku díky svému skvělému hereckému, tanečnímu a pěveckému výkonu „Skvěle ztvárnil divadelního Kuba a vzdal určitě důstojnou poctu Jozefu Kronerovi…” podotýkají tvůrci.

„Zkoušení bylo náročné. Kubo je člověk, který svou čistotou bojuje proti našim lidských neřestem a skrze humor na ně poukazuje. I původní film se dotýká těchto věcí, které jsou nám Slovákům ať chceme, nebo ne, blízké,” dodal Brajerčík.

KUBO, to jsou skvělé herecké a taneční výkony, kombinace moderního tance a slovenského folklóru! A také plejáda skvělých herců a tanečníků! Je oslavou slovenského folklóru a vzdání holdu velikánovi slovenské filmové i divadelní scény - Jozefu Kronerovi

Zdroj: Metropol / foto: Jaroslav Hauer/

Robert Urban, Ján Jackuliak a Peter Brajerčík na tiskovce k muzikálu KUBO v Praze

Herci spolu s producentkou muzikálu Gabrielou Urbanovou

Muzikál KUBO se v Praze představí v Praze 29. dubna

Tématické zařazení:

 

Český METROPOL č. 02/2019

Zdroj: Metropol

20. února 2019, 16.22

 

Petr Syrovátko: Dvacet pět let vášně

Stáhněte si noviny v PDF 

Zdroj: Metropol

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Odkazy v záhlaví webu  » Archiv novin  

 » Kraje  » Praha  

 » Kraje  » Liberecký  

 » Kraje  » Ústecký  

 

Top Model of the Year startuje a zná už své finalistky!

Praha I Další roční soutěže krásy Top Model of the Year startuje. Už 26. dubna se v pražském Hotelu Bohemia v centru města uskuteční finálový večer. V tomto týdnu se v hotelu Le Palais uskutečnil casting, z něhož vyšlo 12 dívek - deset soutěžících a dvě náhradnice.

 

Castingu se zúčastnilo na 30 dívek, z nichž odborná porota složená z módních návrhářů, šperkařů, fotografů, byznysmenů a dalších osobností, vybrala celkem 12 soutěžících. Celkem 10 se jich bude přímo ucházet o titul Top Model of the Year.


Ze všech dvanácti dívek ale může veřejnost prostřednictvím facebookové stránky https://www.facebook.com/pg/Top-Model-of-the-Year-521342064714559 hlasovat o Top Model of the Year Sympatie 2019.


„Vyberte ze 12 soutěžících tu, která je pro vás nejkrásnější. Aby váš hlas byl platný, dejte nejprve like FB stránce, IG Top Model of the Year a potom rozklikněte fotku a dejte like vaší konkrétní favoritce. Vítězkou se stane ta finalistka, která obdrží nejvíce hlasů - like," říká ředitel soutěže Jiří Morštadt.

 

Vítězka, stejně jako i další mají šanci získat kontrakty pro fashion značky a společnosti, včetně řady dalších zajímavých možností, jako je zúčastnit se i zahraniční spolupráce. 

 

Zdroj: Metropol / Foto: Zlyart

Z celkem 28 dívek jich postoupilo 12, včetně 2 náhradnic

Rozhodování poroty bylo náročné

Bylo opravdu z čeho vybírat

Každá z dívek měla své číslo, postoupilo jich jen 12

Top Model of the Year má finále 26. dubna v Praze

Tématické zařazení:

 » Kultura  » Kultura  

 » Kultura  

 

Osobností roku 2018 Ústeckého kraje se stal i šéf Senátu Kubera!

Teplice I Anketa Osobnost roku 2018 Ústeckého kraje zná své nové držitele prestižního ocenění. Ve čtvrtek 14. února byly uveřejněny výsledky. Uskutečnil se slavnostní galavečer v romantickém prostředí Zahradního domu v Teplicích, kterým jako moderátor provázel Vladimír Hron.

 

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Times New Roman'; color: #000000; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none}

Prostřednictvím kupónů, zveřejněných v novinách METROPOL a především elektronicky, udělili čtenáři celkem 2 733 hlasů všem nominovaným v pěti kategoriích. Každý z nich svou prací přispěl k rozvoji našeho regionu a posilování jeho dobrého jména navenek.

Z fotografií Daniela Šeinera je patrné, že si nové osobnosti a jejich blízcí slavnostní večer užili. Přispěl k tomu moderátor a zpěvák Vladimír Hron a doprovodný kulturní program, ve kterém vystoupili místní – pěvecký sbor Fontána ze ZŠ Maršovská se sbormistry Květuší Strejcovou a Jiřím Bryndou, saxofonové kvarteto konzervatoře ve složení Adéla Wiedemannová, Anna Šteklová, Matěj Voch a Pavel Brýla a také Sára Takieddinová u klavíru.

V závěru večera byly zvláštní cenou poroty oceněny Osobnosti roku 2018 Ústeckého kraje za dlouholetou práci pro region: Ing. Lenka Machaloušová, ředitelka Arkadie, MUDr. Jan Štěrba, primář lázeňského domu Beethoven a lékař FK Teplice a bývalý primátor, dnes předseda Senátu PČR Jaroslav Kubera. 

V pořadí již 8. ročník ankety uspořádaly vydavatelství METROPOL a Skupina ČEZ, osobní záštitu nad ním převzal hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Všem novým osobnostem děkujeme za přínos pro společnost a upřímně blahopřejeme! 

Zdroj: METROPOL

Večerem provázel moderátor Vladimír Hron

Vyhlášení výsledků ankety Osobnost roku Ústeckého kraje 2018

Vyhlášení Osobnosti roku se neslo ve slavnostním stylu

Tématické zařazení:

 » Osobnost  

 » Kraje  » Ústecký  

 

Český METROPOL č. 28/2018

Zdroj: Metropol

 

Jaroslav Kubera: Zůstanu svůj

Stáhněte si noviny v PDF 

Zdroj: Metropol

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Odkazy v záhlaví webu  » Archiv novin  

 » Odkazy v záhlaví webu  » Archiv novin  » Ústecký  

 

Český METROPOL č. 01/2019

Zdroj: Metropol

 

Oldřich Bubeníček: S úsměvem jde všechno líp

Stáhněte si noviny v PDF 

Zdroj: Metropol

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Odkazy v záhlaví webu  » Archiv novin  

 » Odkazy v záhlaví webu  » Archiv novin  » Ústecký  

 

Senát nejspíš odmítne zdanění náhrad církevních restitucí

Www:

-

Senát nejspíš zdanění církevních náhrad odmítne.

Praha I Zatímco vládou a parlamentem prošel návrh na zdanění takzvaných církevních restitucí a převážně levicové strany se radovaly z úspěchu, teď budou možná překvapeny. Senát nejspíš tento návrh odmítne.

 

Senát patrne zdanění peněžitých náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích nepodpoří,což mu doporučil jeho hospodářský výbor hlasy opozice, která má v horní komoře většinu. Pokud poslanci senátní veto komunistického návrhu přehlasují zejména hlasy vládní koalice, opoziční senátoři se podle svých vyjádření obrátí na Ústavní soud.

Odpůrci novely poukazovali na to, že zdanění náhrad je protiústavní i s ohledem na smlouvy, které stát uzavřel s církvemi v souvislosti s majetkovým vypořádáním. "Byl by porušen princip legitimního očekávání. Někdo, kdo jednou ten majetek ukradl, se ho snaží částečně ukradnout podruhé," uvedl Tomáš Goláň (Senátor 21).

Senátor Ladislav Kos (Hnutí pro Prahu 11) uvedl, že zdanění bylo přijato jen z politických důvodů na "zbožné přání" KSČM, ke kterému se přiklonili poslanci vládních ANO a ČSSD, aby byla zachována jejich vláda. Podání ústavní stížnosti v případě, že by Sněmovna přehlasovala Senát, avizovali mimo jiné lidovci nebo Herbert Pavera (TOP 09). Zamítnutí novely výbor schválil většinou deseti hlasů z 12, nepodpořili to jen Jaroslav Větrovský (za ANO) a Karel Kratochvíle (ČSSD).

Poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová obhajovala zdanění zejména údajným nadhodnocením finančních náhrad daných zákonem o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi, jak byl schválen navzdory obstrukcím levice v roce 2012. Mluvila také o "rozporuplném" schválení církevních restitucí "proti veřejnému mínění". Předseda lidoveckých senátorů Petr Šilar poznamenal, že by se měla omluvit a že Ústavní soud tyto restituce potvrdil.

Stát by zdaněním mohl podle KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím na náhradách majetku ročně vyplácí. Církve by musely podle návrhu zahrnovat státní náhrady do zdanitelných příjmů.

Restituční zákon počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Zákon ale také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

 

 

Zdroj: ČTK,METROPOL

Tématické zařazení:

 » Politika  

 » Kraje  » Praha  

 » Ostatní  » Nejčtenější články  

 

Český METROPOL č. 27/2018

Zdroj: Metropol

 

Žaneta Morštadt: Přejeme našim čtenářům a obchodním partnerům krásné vánoční svátky a těšíme se na vás v roce 2019

Stáhněte si noviny v PDF 

Zdroj: Metropol

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Odkazy v záhlaví webu  » Archiv novin  

 » Odkazy v záhlaví webu  » Archiv novin  » Praha  

 

Národní technické muzeum zahájilo za účasti ministra kultury realizaci projektů IROP

foto archiv MK

Praha | Ministr kultury Antonín Staněk se dnes v dopoledních hodinách zúčastnil slavnostního zahájení projektů Národního technického muzea „Rozvoj depozitárního areálu Čelákovice II“ a „Restaurování kolejových vozidel ze sbírky Železničního muzea NTM“.

 

Slavností zahájení projektů  proběhlo v prostorách budoucího Muzea železnice a elektrotechniky, které Národní technické muzeum plánuje vybudovat ve svém areálu na Masarykově nádraží v památkově chráněných objektech bývalých dílen. Muzeum železnice a elektrotechniky NTM by mělo být veřejnosti zpřístupněno v roce 2026. Akce se zúčastnil generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr, zástupci Ministerstva kultury  a další čestní hosté.

Národní technické muzeum (příspěvková organizace Ministerstva kultury) tak uspělo s projekty za téměř 60 milionů Kč v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), Specifického cíle 3.1: Zefektivnění prezentace, posílení ochrany a rozvoje kulturního dědictví, kolové výzvy č. 76: MUZEA II, který je jedinečnou příležitostí zachování, ochrany, propagace a rozvoje přírodního a kulturního dědictví České republiky. Cílem projektu  „Restaurování kolejových vozidel ze sbírky železničního muzea NTM“ je obnova 3 unikátních parních lokomotiv 210.001 „Serenyi“, 411.019 „Conrad Vorlauf“ a 464.102 „Ušatá“ i zlepšení podmínek pro jejich uchovávání a prezentaci v Železničním depozitáři NTM v Chomutově.  Projekt „Rozvoj depozitárního areálu Čelákovice II.“ je v pořadí druhým investičním projektem IROP, který je realizován v depozitárním areálu NTM v Čelákovicích. Cílem tohoto projektu je zlepšení podmínek pro dlouhodobé uložení rozměrných a těžkých předmětů a dále zabezpečení areálu.

Základní záměrem obou projektů je uchování kulturního bohatství České republiky tím, že se zlepší podmínky pro toto uchování a prezentaci a  bude provedena i kompletní restaurátorská obnova unikátních předmětů. Do projektu byly zařazeny lokomotivy ze sbírky Národního technického muzea, které jsou velmi cenné z pohledu dokumentačního a zároveň jsou v současné době poškozeny dlouhodobým nevyhovujícím způsobem uložení. Díky projektu zároveň bude moci být tato část sbírkového fondu nově prezentována veřejnosti, uvedl po podpisu projektů Antonín Staněk.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 » Aktuality  

 

Billboardy u dálnic a silnic 1. třídy příliš nemizí, ŘSD teď vypsalo tendr na jejich odstranění

Desítky billboardů stojí dál i přes zákaz u dálnic a silnic 1. třídy. Ředitelství silnic a dálnic proto vypsalo doposud největší zakázku na jejich odstraňování. Díky ní má zmizet téměř 200 reklamních poutačů podél pěti dálnic.

 

Billboardy by v rámci nejnovější zakázky měly zmizet z 0.– 45. kilometru dálnic D1, D3, D5, D8 a D11. „Jedná se o první takto velký tendr. Měl by řešit až 191 kusů reklamních zařízení,“ uvedl mluvčí silničářů Jan Studecký s tím, že odhadovaná cena zakázky je 76 milionů korun, což vychází zhruba na 400 tisíc na jeden billboard. Na posílání nabídek mají zájemci čas do 20. srpna.

 

Některým kritikům se cena za demolici billboardů zdá přemrštěná. "Chtít 400 tisíc korun za odstranění jednoho poutače je opravdu velmi vysoká částka. Asi by se na to měl někdo podívat, protože to opět zavání kšeftařením," řekl jeden z bývalých pracovníků ŘSD s tím, že by mělo jít o desítky tisíc, nikoli o stovky. Zvláště u takového množštví poutačů.

 

„Od dálnic zmizela všechna dotčená reklamní zařízení již v roce 2018 a v jejich okolí zůstala pouze zařízení, kterých se novela silničního zákona netýká a nejsou v jejím rozporu, což potvrdilo i ministerstvo dopravy,“ uvedl za členy svazu dopravců prezident Marek Pavlas.

 

Jak ŘSD tak i svaz dopravy doufá, že všechny plochy, kterých se novela týká, budou odstraněny nejpozději do konce letošního roku.

 

Novela zákona z roku 2012 dala provozovatelům na odstranění reklam od dálnic a silnic I. třídy pět let. Ty už ale uplynuly. 

Zdroj: Metropol / foto: archiv MDCR

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Strana výpisu

1 ...

 

Senát nejspíš odmítne zdanění náhrad církevních restitucí

Www:

-

Senát nejspíš zdanění církevních náhrad odmítne.

Praha I Zatímco vládou a parlamentem prošel návrh na zdanění takzvaných církevních restitucí a převážně levicové strany se radovaly z úspěchu, teď budou možná překvapeny. Senát nejspíš tento návrh odmítne.

 

Senát patrne zdanění peněžitých náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích nepodpoří,což mu doporučil jeho hospodářský výbor hlasy opozice, která má v horní komoře většinu. Pokud poslanci senátní veto komunistického návrhu přehlasují zejména hlasy vládní koalice, opoziční senátoři se podle svých vyjádření obrátí na Ústavní soud.

Odpůrci novely poukazovali na to, že zdanění náhrad je protiústavní i s ohledem na smlouvy, které stát uzavřel s církvemi v souvislosti s majetkovým vypořádáním. "Byl by porušen princip legitimního očekávání. Někdo, kdo jednou ten majetek ukradl, se ho snaží částečně ukradnout podruhé," uvedl Tomáš Goláň (Senátor 21).

Senátor Ladislav Kos (Hnutí pro Prahu 11) uvedl, že zdanění bylo přijato jen z politických důvodů na "zbožné přání" KSČM, ke kterému se přiklonili poslanci vládních ANO a ČSSD, aby byla zachována jejich vláda. Podání ústavní stížnosti v případě, že by Sněmovna přehlasovala Senát, avizovali mimo jiné lidovci nebo Herbert Pavera (TOP 09). Zamítnutí novely výbor schválil většinou deseti hlasů z 12, nepodpořili to jen Jaroslav Větrovský (za ANO) a Karel Kratochvíle (ČSSD).

Poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová obhajovala zdanění zejména údajným nadhodnocením finančních náhrad daných zákonem o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi, jak byl schválen navzdory obstrukcím levice v roce 2012. Mluvila také o "rozporuplném" schválení církevních restitucí "proti veřejnému mínění". Předseda lidoveckých senátorů Petr Šilar poznamenal, že by se měla omluvit a že Ústavní soud tyto restituce potvrdil.

Stát by zdaněním mohl podle KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím na náhradách majetku ročně vyplácí. Církve by musely podle návrhu zahrnovat státní náhrady do zdanitelných příjmů.

Restituční zákon počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Zákon ale také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

 

 

Zdroj: ČTK,METROPOL

Tématické zařazení:

 » Politika  

 » Kraje  » Praha  

 » Ostatní  » Nejčtenější články