Kinematovlak přiveze pohádky na nádraží - Kultura - Český Metropol

Barevný region zaplnil Lidické náměstí

foto archiv

Ústí nad Labem | Několik stovek lidí dnes zhlédlo čtvrtý ročník festivalu Barevný region, který na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem uspořádal Výbor pro národnostní menšiny Ústeckého kraje.

 

Pestrý program v prosluněném centru města zahájilo dvě hodiny po poledni Duo židovské menšiny s Josefem Gušlbauerem a Zuzanou Wirthovou. Oprávněný aplaus sklidil také kolektiv Džerelo z Ukrajiny či romský taneční soubor z Trmic.

S tanečním a pěveckým repertoárem se představil bulharský soubor Lira. Po zdravici hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka se prezentoval vietnamský soubor zpívajících žen, zaujala také další pěvecká vystoupení Romů, ženský soubor Csalogányok z Maďarska či ruský pěvec Sergej Nikitin.

Menšiny žijící v Ústeckém kraji představily také národní gastronomii v řadě stánků s vybranými pochutinami a nápoji.

Nad akcí převzal tradičně záštitu hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Vydařeným odpolednem na tradičně zaplněném ústeckém Lidickém náměstí provázel populární moderátor Richard Samko.

Základní myšlenkou projektu Barevný region je zapojení příslušníků různých národnostních menšin v regionu do života většinové společnosti, což se podle slov předsedy Výboru pro národnostní menšiny Ústeckého kraje Pavla Vodseďálka úspěšně daří. Text: top

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Kultura  

 

Syslí kolonii chrání dopravní značka

foto archiv

Jihlava | Jedinou syslí kolonií čítající až 80 jedinců chrání v lokalitě v sousedství Mohelenské hadcové stepi na Vysočině speciální dopravní značky – Pozor sysel. Na stometrovém úseku účelové komunikace mezi Mohelnem a stejnojmennou vodní nádrží jsou letos poprvé instalovány v době od května do září dvě dopravní značky.

 

„V této době jsou sysli velice aktivní a při migraci za potravou je ohrožují projíždějící vozidla,“ popsal situaci radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

Syslí populaci se na Vysočině daří. Ještě v roce 2000 bylo na Mohelně zjištěno přibližně 20 jedinců, v roce 2016 už jich ochránci přírody napočítali téměř 100, dnes kolonie čítá osm desítek kusů. „Sysel preferuje stepní lokality, potřebuje krátkou trávu, která mu zajistí dobrý rozhled. Mohelenská hadcová step a její ochranné pásmo představuje při pravidelném a pečlivém kosení ideální biotop. Častými náhradními biotopy proto bývají hlavně letiště nebo golfová hřiště,“ říká Jana Nováková z krajského odboru životního prostředí a zemědělství. 

„Sysel obecný patří mezi kriticky ohrožené druhy. Řadu let je mu věnována cílená podpora v rámci Záchranného programu sysla obecného. Záchranné programy jsou v kompetenci Ministerstva životního prostředí, připravují se v České republice pro druhy, u kterých hrozí, v případě že nebude neodkladně zahájena realizace nápravných opatření, vysoké riziko vyhynutí. Smyslem záchranných programů je dosáhnout zvýšení populace dotčeného druhu nad úroveň ohrožení vyhynutím pomocí různých typů opatření. Instalace dvojice značek by měla předejít dalším ztrátám a zajistit dlouhodobou existenci kolonie,“ doplňuje vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina Eva Horná.

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zvířata  

 

Výstaviště nabídne Hrozen v hradu i Gastro food fest

foto archiv

Litoměřice | Litoměřice mají před sebou super červnový víkend: Hrozen v hradu a Gastro food fest na výstavišti. Vstupenka zakoupené za pouhou stokorunu platí v sobotu 2. června jak pro akci v hradu, tak na výstavišti. Hrozen i Gastro food fest budou v době od 13 do 18 hodin kyvadlově propojeny výletním vláčkem jezdícím z výstaviště do hradu i ve směru opačném.

 

Litoměřický hrozen zve v sobotu 2. června do hradu na degustaci skvělých českých i moravských vín. Jde o prezentační, prodejní a soutěžní výstavu vín z Čech a Moravy, pořádanou městem Litoměřice společně s Cechem českých vinařů. Kromě vzorků vín pocházejících z téměř třech desítek vinařství je připraven doprovodný program, v němž nebude chybět ani cimbálovka. Ochutnat budete moci i šampiona Litoměřického hroznu 2018, kterým je Solaris z Žernoseckého vinařství. Ocenění nejlepším vinařům předá starosta města ve 14 hodin. Novinkou letošního ročníku je minifestival Čokoládové pokušení. Rodiče pak jistě ocení i hrací koutek pro nejmenší. Program začíná v 10 a skončí úderem 22. hodiny.

„Věříme, že si Litoměřický hrozen, jenž cílí hlavně na české vinaře a komornější atmosféru, nenecháte ujít a stane se pro vás příležitostí strávit příjemné chvíle v hradu při sklence kvalitního vína a v kruhu přátel,“ zve starosta Ladislav Chlupáč.   

Vstupenka za pouhou stokorunu umožňuje v sobotu 2. června navštívit i druhou významnou akci, která se uskuteční na výstavišti Zahrada Čech. Zde na vás čekají gurmánské zážitky, delikátní chutě i vůně důmyslně sladěných pokrmů. Takový totiž bude letošní GASTRO FOOD FEST (2. a 3. 6.), doprovázený jahodovými slavnostmi. Návštěvníci se mohou těšit na speciální cooking show, kterou opět předvedou ti nejlepší nejen z oboru gastronomie, např. Marek Raditsch, Radek Šubrt, Lukáš Hejlík či Petr Rychlý. Pokrmy důmyslně sladěných ingrediencí a delikátních chutí nabídne přibližně 70 vystavovatelů. Novinkou pro návštěvníky bude hadí maso, žabí stehýnka, hmyzí lízátka nebo krokodýlí maso. Letošní ročník festivalu navíc přinese mnohá překvapení. Hala G se promění v prvorepublikovou kavárnu a restauraci s pokrmy tamní doby. Spojení s jahodovými slavnostmi přinese tradiční i netradiční delikatesy z jahod.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Jídlo a pití  

 

Přístav v Braníku nebude

foto archiv

Praha | Plány na umělou zátoku s přístavem sportovních lodí v Braníku se ruší a bagrovat se nebude. Místo vodní plochy tam zůstane již dnes veřejně využívaná zelená plocha pro rekreaci či pořádání sportovních a kulturních akcí.

 

Rozhodli o tom pražští zastupitelé, kteří odsouhlasili změnu územního plánu z osmi hektarů vodní plochy na veřejnou zeleň.

„Jsem ráda, že jsme dovedli do zdárného konce změnu, která zachovává a podporuje rekreační potenciál již dnes značně využívaného atraktivního vltavského břehu v sousedství secesního areálu bývalých Branických ledáren,“ uvedla radní hl. m. Prahy pro územní rozvoj Petra Kolínská. 

Areál tzv. A-Parku dnes využívají hlavně příznivci cyklistiky, kteří zde mohou využít dvou dřevěných pumptrackových drah. V minulosti sem také zavítalo Pražské cyklozvonění.

Je také místem konání pravidelného hudebního open air festivalu. „Zatím tady však chybí jakékoliv zázemí pro konání sportovních a kulturních akcí i pro každodenní trávení volného času," uvedla radní pro územní rozvoj a výstavbu městské části Praha 4 Alžběta Rejchrtová.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Sport  

 » Aktuality  

 

Dobrovolní hasiči mají novou cisternu

foto archiv

Praha | Cisternovou automobilovou stříkačku CAS 30 SCANIA získala jednotka Sboru dobrovolných hasičů Prahy 11. Na půdě hasičské zbrojnice na Chodově nový přírůstek do technického parku předal Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality.

 

„Pokud vím, tak v rámci Prahy funguje celkem 35 jednotek dobrovolných hasičů. A pro obyvatele svých městských částí dělají tito muži a ženy maximum. Stali se rovněž tak i nedílnou součástí Integrovaného záchranného systému hlavního města Prahy. Pravidelně vyráží nejenom k požárům, ale i k nehodám a dalším mimořádným událostem. Dobrovolní hasiči právě z Prahy 11 se podíleli i na zásahu a likvidaci nedávného vážného požáru haly v Hostivaři. Proto se snažím zasazovat o to, aby i oni disponovali co nejkvalitnější technikou,“ uvedl radní Hadrava.

Cisternová automobilová stříkačka CAS 30 SCANIA je zásahový požární automobil těžké hmotnostní třídy, schopný provozu na všech komunikacích a částečně i mimo ně. Provádět s ním je možné zásahy při záchraně lidských životů a ochraně majetku, omezení škod na životním prostředí a při mimořádných událostech a živelných pohromách. Pro všechny tyto účely je vozidlo se šestimístnou kabinou vybaveno potřebným požárním příslušenstvím a prostředky. Ve své kategorii patří současně mezi technickou špičku.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Požár vznikl nešťastnou náhodou, poškození nejsou rozsáhlá

foto archiv

Jablonec n/N | Stavební práce na rekonstrukci bazénu v Jablonci, které narušil požár střechy před dvěma týdny, opět pokračují. Podle vyjádření stavební firmy i projektanta nic nebrání tomu, aby se rekonstrukce, i přes komplikace způsobené požárem, stihla v termínu a bazén se veřejnosti otevřel ve druhé polovině července, jak bylo původně plánováno.

 

Požár ve středu 23. května v ranních hodinách vznikl nešťastnou náhodou v prostorách střešní konstrukce při navařování lepenky, kdy se za bedněním vznítil letitý prach. Díky rychlému zásahu je poškozeno cca 60 m2, což je zhruba 5 % z celé plochy střechy. „Jak zaměstnanci stavební firmy, tak bazénu velmi rychle reagovali, okamžitě evakuovali všechny osoby i propanbutanové lahve. Pokud by došlo k prodlení, byť jen v řádu minut, škody by byly daleko rozsáhlejší,“ chválil reakce lidí na místě koordinátor BOZP.

Podle náměstka primátora Miloše Veleho se dodavatel stavebních prací přihlásil k odpovědnosti za nastalou situaci. „Vytvořili jsme tým pracovníků, kteří se budou věnovat pouze odstraňování a nápravě škod vzniklých požárem. Souběžně s tím běží práce na rekonstrukci tak, abychom dodrželi stanovený harmonogram. Přijali jsme samozřejmě i opatření, abychom podobné situaci předešli,“ uvedl majitel firmy Libor Milota.

Podle vyjádření statika nedošlo ke statickému narušení budovy, pouze k poškození malé části střešní konstrukce.

Pojištěná je jak dodavatelská firma, stejně tak město disponuje pojistkou městského majetku.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

Most v Lidické letos projde rekonstrukcí

foto archiv

Jablonec n/N | Rekonstrukci mostu v Lidické ulici už nic nebrání, zastupitelé schválili smlouvy o spolupráci a právu provedení stavby s majiteli nemovitostí, kterých se složitá stavby bude bezprostředně dotýkat. Rekonstrukce za cca 13 milionů se rozběhne o prázdninách.

 

Most pochází z roku 1910 a od té doby prošel pouze drobnými opravami, k zásadní rekonstrukci během jeho více jak stoleté existence nedošlo a nyní už je v havarijním stavu. Po letošním zásahu stavbařů z původního mostu zbyde prakticky jen kamenná klenba. Celá Lidická ulice dostane jednotný ráz díky povrchu z kamenné dlažby i stejným sloupům veřejného osvětlení.

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Doprava  

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronických pokladen?

ano

58.8%

 

ne

41.2%

 

 

Anketa

Jste pro, aby se znovu proplácely i první tři dny nemocenské?

ano

68.7%

 

ne

31.3%

 

 

Anketa

Opatříte si registrační značku na přání?

ano

44.6%

 

ne

55.4%