Nevzdáváme se, zní Obamovo Poselství - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Politika

Nevzdáváme se, zní Obamovo Poselství

Ikona

28. ledna 2010, 08.40 | WASHINGTON | Americký prezident Barack Obama ve středu před oběma komorami amerického Kongresu přednesl tradiční Poselství o stavu Unie. Podle něj Spojené státy čelí obtížným problémům, ale navzdory tomu Američané zůstávají jednotní a nevzdávají se, informuje ve čtvrtek televize CNN. Obama svůj projev, ve kterém bilancoval svou práci za poslední rok a nastínil plány na rok příští, zahájil ve 21.11 washingtonského času (čtvrtek 03.11 SEČ).

 

Poté se zaměřil na současnost Ameriky a její problémy – nezaměstnanost, zdravotnictví, ekonomiku, daně. "Čelíme velkým a obtížným výzvám. A to, v co Američané doufají a co si zaslouží, je na nás, demokratech a republikánech: překonat naše neshody, překonat otupující tíhu naší politiky," řekl Obama v televizním přenosu vysílaném v hlavním vysílacím čase.

Americký prezident se ve své řeči zaměřil na úděl řadových občanů země a jejich nezlomnost i v těžkých časech krize. "Díky této odvaze, obrovské slušnosti a obrovské síle jsem nikdy nebyl tak plný naděje v americkou budoucnost, než jsem dnes večer," pokračoval Obama.

"Navzdory našemu strádání je naše jednota silná. Nevzdáváme se. Nekončíme. Nedovolíme obavám nebo rozdílům, aby zlomily naši odvahu," dodal prezident.

Obama uvedl, že se nestal prezidentem, aby dělal pouze oblíbená rozhodnutí, ale aby dělal, co bude nutné. Podle něj ta nejhorší část krize již skončila. "To nejhorší z bouře skončilo," řekl Obama a připomenul některá z opatření, která jeho administrativa k obnově ekonomiky udělala – pomoc bankám či snížení daní.

Prezident si také činil zásluhy na vytvoření dvou milionů pracovních příležitostí s tím, že do konce tohoto roku přibude další milion a půl pracovních míst, a žádal Senát, aby po vzoru Sněmovny reprezentantů schválil nový zákon k vytváření pracovních příležitostí. "Lidé jsou bez práce. Lidé trpí. Potřebují naši pomoc a já chci mít ten zákon na svém stole bez odkladu," uvedl Obama.

Prezident chce také podpořit malé a střední firmy a společnosti daňovými úlevami a pobídkami. Naopak velkým společnostem s příjmem více než 250 tisíc dolarů ročně již snižovat daně nechce. Prezident chce také v příštích pěti letech zdvojnásobit export a prodloužit snížení daní střední třídě, které by mělo skončit už tento rok.

"Nechte mě to zopakovat: snížili jsme daně. Snížili jsme daně o 95 procent u pracujících rodin. Snížili jsme daně malým firmám. Snížili jsme daně těm, kdo si poprvé kupují dům. Snížili jsme daně rodičům starajících se o své děti. Snížili jsme daně osmi milionům Američanů, kteří platí univerzity," vyjmenovával Obama.

Obama navrhl použít 30 miliard dolarů z peněz, které státu vrátily zachráněné banky, na podporu malých firem. Právě ty vytvářejí většinu pracovních míst v USA.

Podle Obamy je čas, aby po desítkách let dlouhých půtek a svárů ve Washingtonu přišlo něco nového a vyzval politiky, aby se řídili "zdravým rozumem" a nenechávali americkému lidu "hory dluhů".

V Poselství o stavu Unie bylo místo i na Obamovu obavu o stav životního prostředí a zájem o "čisté" zdroje energie.

Nezapomenuta zůstala i kontroverzní reforma amerického zdravotnictví, o kterou demokraté v obou komorách Kongresu již několik měsíců svádí boj s republikány. "Myslím, že teď už je docela jasné, že jsem se nepustil do zdravotní reformy, protože by to byla dobrá taktika," rozesmál Obama členy Kongresu.

Prezident žádal Kongres, aby se reformy nevzdával. "Ne teď. Ne teď, když jsme tak blízko. Nalezněme způsob, jak společně dokončit práci pro americký lid," uvedl Obama, který se nebál vzpomenout ani na demokraty prohrané doplňující volby do Senátu. Ty se minulý týden uskutečnily ve státě Massachusetts a demokraté kvůli nim přišli v Senátu o většinu hlasů nutnou ke schválení zdravotní reformy.

"Vím, že tento problém jen tak nezmizí. I ve chvíli, kdy skončím svou dnešní řeč, mnoho Američanů přijde o své zdravotní pojištění. Miliony lidí o něj přijdou v průběhu tohoto roku. (...) Pacientům bude odepřena péče. (...) Neodvrátím se od těchto Američanů a stejně tak by neměli ani lidé v této síni," dodal prezident.

Obama se zmínil i o nutnosti vzdělávání a zlepšování úrovně amerických škol. Bouřlivý potlesk vyvolalo Obamovo poděkování směřující k jeho ženě Michelle Obamové, která se snaží bojovat proti dětské obezitě mezi americkou omladinou.

Další částí Poselství byla i zahraniční politika. V Afghánistánu Američany čekají ještě "těžké dny", Obama si je ale jistý úspěchem. Prezident také potvrdil své odhodlání stáhnout americké bojové jednotky z Iráku na konci srpna. Obama také uvedl, že Íránští vůdci budou čelit "vzrůstajícím následkům", pokud se nepodřídí mezinárodním závazkům.

"Skončili jsme obtížný rok. Prošli jsme obtížným desetiletím. Přišel ale nový rok. Před námi je nové desetiletí. Nevzdáme to. Já to nevzdám. Využijme tuto chvíli k novému začátku, k uskutečnění snu, k posílení naší jednoty," ukončil Obama svou řeč.

Obama se svým jednu hodinu a devět minut dlouhým prvním Poselstvím o stavu Unie pokusil oživit víru Američanů v lepší zítřky, ale hlavně ve svou politiku. Jeho projev byl dlouhý, přesvědčivý a působivý. Jaký jeho slova měla účinek, ale ukáže až každodenní politika a další Poselství o stavu Unie, které Obama přednese příští rok.

Ikona

Tématické zařazení:

 » Politika