Česko si v supervolebním roce zvolí poslance, obecní zastupitele a třetinu senátorů - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Politika

Česko si v supervolebním roce zvolí poslance, obecní zastupitele a třetinu senátorů

Ikona

29. prosince 2009, 15.50 | ČESKÁ REPUBLIKA | Českou republiku čekají v roce 2010 troje volby. Na konci května by se měly uskutečnit volby do Poslanecké sněmovny, v polovině října budou voliči rozhodovat o nových obecních zastupitelích a třetině senátorů. Volby do sněmovny se uskuteční zřejmě na konci května, pravděpodobně v pátek a v sobotu 28. a 29. května.

 

Ukládá to ústava, podle níž se musejí konat během měsíce před skončením volebního období. To v případě nynější sněmovny skončí ve čtvrtek 3. června 2010. Nejzazším termínem pro volby je tak konec května.

Komunální volby do více než šesti tisíc obecních a městských zastupitelstev, které se pravidelně konají zároveň se senátními. S ohledem na předchozí termíny voleb by mohly být vyhlášeny na pátek a sobotu 15. a 16. října. Druhé kolo senátních voleb by se pak konalo o týden později, 22. a 23. října.

V Česku se měly kvůli jarnímu pádu vlády konat předčasné volby již 9. a 10. října. Ústavní soud je však na základě stížnosti poslance Miloše Melčáka zrušil. Politické strany se proto rozhodly, že schválí zákon o samorozpuštění sněmovny. Ten prošel, ovšem před samotným hlasováním o rozpuštění dolní komory, rozhodli představitelé ČSSD, že vyhlášení voleb na začátku listopadu by bylo riskantní, protože Ústavní soud by je mohl opět zrušit. ČSSD také poukazovala na to, že sněmovna se musí s ohledem na finanční krizi plně věnovat tvorbě rozpočtu pro příští rok. "Svět se nezbláznil, zbláznili se politici sociální demokracie. Nejprve si vynutili demisi vlády, požadovali předčasné volby a nyní si dělají z voličů legraci," komentoval tehdy situaci předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Následně někteří zákonodárci zvažovali, že by se volby mohly uskutečnit ještě v lednu. "Tři měsíce před řádným termínem by se podle ústavy volby neměly konat. Tento termín je bezpředmětný," oponoval však šéf senátorů Sobotka.

Při volbách do sněmovny volí občané starší 18 let poměrným systémem prostřednictvím kandidátních listin a udělováním preferenčních hlasů. Ve volbách se o 200 křesel v dolní komoře utkají kandidáti starší 21 let ve volebních obvodech, které kopírují kraje. Funkční období zákonodárců je v případě, že se nekonají předčasné volby, čtyřleté. Aby strana byla zařazena do přepočítávání hlasů na mandáty, musí ve volbách získat alespoň pět procent hlasů. Podle volebních průzkumů by volby do sněmovny na podzim vyhrála ČSSD, ODS by skončila druhá. O třetí místo bojuje KSČM s TOP 09. Lidovcům a Straně zelených podle některých průzkumů hrozí, že nepřekročí povinný volební práh.

Senátní volby se v roce 2010 uskuteční ve volebních obvodech Karlovy Vary, Most, Plzeň – město, Český Krumlov, Tábor, Beroun, Praha 6, Praha 10, Praha 11, Mělník, Ústí nad Labem, Jičín, Kutná Hora, Pardubice, Ústí nad Orlicí, Blansko, Jihlava, Brno-venkov, Brno-město, Olomouc, Bruntál, Nový Jičín, Ostrava-město, Frýdek-Místek, Kroměříž a Hodonín.

První volby do Senátu se konaly v roce 1996. Senát v ústavním pořádku ČR hraje roli stabilizujícího orgánu. Jeho obměna proto neprobíhá najednou, jako v případně Poslanecké sněmovně, ale po třetinách. Mandát senátora je šestiletý, každé dva roky se tak obmění 27 senátorů.

Senátorem může být zvolen občan ČR, kterému je alespoň 40 let. Ve volbách mohou senátoři, kterým mandát právě končí, svou pozici obhajovat. Volební systém do Senátu je většinový dvoukolový. V prvním kole zvítězí kandidát, který obdržel více než 50 procent hlasů. Pokud takovou podporu žádný kandidát nemá, postupují do druhého kola dva kandidáti, kteří získali v prvním kole největší počet hlasů.

Komunální volby se uskuteční v každé obci či městské části, která má své zastupitelstvo. Pouze v obcích Petrov nad Desnou a Čečovice se plánují na sobotu 9. ledna a v obcích Staré Jesenčany, Pucov, Hlásnice a Kolaje budou v sobotu 13. března. Starosta Starých Jesenčan Jindřich Hvížďala požádal o vypsání mimořádného termínu obecních voleb, protože se řádně zvolené zastupitelstvo rozpadlo. "Po řádných komunálních volbách v roce 2006 skončil jeden ze zastupitelů ze zdravotních důvodů, letos koncem srpna rezignovali na veřejnou funkci další dva," upřesnila mluvčí s tím, že zastupitelstvo tak nemůže rozhodovat o běžných záležitostech obce.

Volební systém v komunálních volbách je poměrný. Volič pomocí kandidátních listin volí buď celé strany a koalice, nebo jednotlivé kandidáty různých stran tím, že jim uděluje preferenční hlasy. Všechny mandáty se rozdělují hned v prvním kole. Zastupitelé jsou voleni na čtyři roky.

Tématické zařazení:

 » Politika