České předsednictví unii - na to se nedá zapomenout, píší Financial Times - Politika - Český Metropol

Politika

České předsednictví unii - na to se nedá zapomenout, píší Financial Times

Ikona

17. června 2009, 15.30 | LONDÝN | Na některá předsednictví Evropské unie se rychle zapomene. České předsednictví, které končí 30. června však mezi ně však nepatří, píše ve středu deník Financial Times. Každému se hned vybaví umělecké dílo v sídle unijní rady, na kterém je Bulharsko zobrazené jako turecký záchod.

 

Na projev Václava Klause, který přirovnal poměry v unii k předlistopadovému komunismu, na repliku Mirka Topolánka o americké cestě do pekel a také na snímek obnaženého expremiéra ve vile Silvia Berlusconiho, uvádí komentátor deníku Tony Barber.

České předsednictví přirovnává k pacientovi ležícímu na jednotce intenzivní péče. Svůj komentář nazval "Vypněte kyslíkový přístroj, české předsednictví končí".

Topolánkova vláda byla od počátku slabá a nepodařilo se jí dohodnout s opozicí půlroční příměří. Poté, co levice s pomocí pravicového prezidenta v březnu Topolánka a spol. svrhla, "ocitlo se české předsednictví na dýchacím přístroji".

"Hlavním poučením z českého předsednictví je, že pokud řízení Evropy ovlivňuje domácí politika, má to osudné důsledky," píše komentátor.

Financial Times citují velvyslance nejmenované země v Bruselu, který o českém předsednictví řekl: "Jejich úředníci jsou dobří. Jejich politici – to je katastrofa."

Tématické zařazení:

 » Politika