Nedostatek spánku může vést k předčasnému úmrtí, přebytek též - Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Nedostatek spánku může vést k předčasnému úmrtí, přebytek též

Ikona

5. května 2010, 10.29 | LONDÝN | Italští a britští vědci varovali, že spánek kratší než šest hodin může vést až k předčasné smrti. Zároveň ale objevili souvislost mezi předčasným úmrtím a spánkem delším než devět hodin, informuje ve středu server BBC. Výsledky nejnovějšího výzkumu, který se zabývá vztahem mezi spánkem a úmrtností, jsou založeny na 16 starších studiích prováděných u 1,5 milionu lidí ve Velké Británii, Spojených státech, Evropě a východoasijských zemích.

 

Výzkum ukázal, že lidé, kteří spí málo, mají o 12 procent vyšší pravděpodobnost, že umřou dříve než ti, kteří spí "ideálních" šest až osm hodin denně. Podobně jsou na tom ale i lidé, kteří spí příliš dlouho. Zatím co ale krátký spánek podle vědců vede k dřívější smrti, delší spánek ještě nemusí znamenat špatné zdraví.

"Moderní společnost je svědkem postupného zkracování průměrné délky spánku. Toto je obvyklejší u lidí, kteří pracují na plný úvazek. Může to vést k domněnce, že se tak děje kvůli společenskému tlaku na delší pracovní dobu a práci na směny," řekl profesor Francesco Cappuccio z univerzity ve Warwicku.

"Na druhou stranu je zhoršení našeho zdravotního stavu doprovázeno i prodloužením doby spánku," dodal profesor Cappuccio.

Profesor Jim Horne z Centra výzkumu spánku v Loughboroughu s výsledky výzkumu nesouhlasí. Podle něj jsou ve hře jiné faktory než spánek jako takový. "Spánek je jen lakmusovým papírkem fyzického a mentálního zdraví. Spánek je ovlivněn mnoha nemocemi a podmínkami, včetně deprese," řekl Horne.

"Pět hodin spánku je dostatečných pro většinu lidí a být ospalý během dne zyvšuje tak akorát riziko, že budete mí nehodu během řízení auta nebo nějaké jiné techniky," dodal Horne.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví