Janda oslaví 65. narozeniny v Lucerně - Hudba - Český Metropol

Hudba

Janda oslaví 65. narozeniny v Lucerně

Foto archiv

Dalibor Janda už se nemůže dočkat 19. března, kdy na galakoncertu v Lucerně oslaví ve velkém stylu a mnoha hosty své 65. narozeniny. A Metropol je jeho mediálním partnerem.

 

Dalibore, můžete nám koncert trochu přiblížit?

„Říká si hurikán“, tak se koncert jmenuje a začíná od 19 hodin. Doprovodí mě tam moje kapela Prototyp, zazpívá moje dcera Jiřina Anna Jandová a mě i diváky potěší spoustu hostů, z nichž někteří budou překvapením i pro mě. Navíc mě těší, že udělám i dobrý skutek, protože 65 Kč z každé prodané vstupenky poputuje Nadačnímu fondu Sudička, pro pacienty s oční vadou uveitidou.

 

Napadlo vás, když jste byl na vrcholu, že budete v pětašedesáti zpívat a plnit koncertní sály a dokonce, že zaplníte celou Lucernu?  

Ani náhodou! On také člověk ve třiceti letech na něco takového ani nemyslí. Má pocit, že je nesmrtelný a nějaká šedesátka je v nedohlednu. Jenže pak to děsně rychle uteče a je to tady. Jednou mi Petr Nárožný řekl: “Je mi přes šedesát a tak dvakrát, třikrát za den mi proletí hlavou, že bych taky mohl umřít.“ No vidíte, mě bude brzy pětašedesát a tak třikrát za den si na to už taky vzpomenu.

 

Fanynek jste měl určitě spoustu. Utkvěla vám nějaká v paměti?

Některé ortodoxní fanynky jsou dost „nevyzpytatelné“. Vzpomínám ale na více fanynek, to jsem ještě bydlel v Praze, které jednou po koncertu seděly na schodech až k nám do čtvrtého patra. Pozdravil jsem je s tím, ať chvilku počkají, že se vrátím. Jenže pak jsem doma vyčerpáním usnul, a když jsem se probral, moje žena a asi pět fanynek seděly u nás doma u stolu a popíjely kávu.   

 

Kde jste se s manželkou seznámil?

Na letišti v Ruzyni, kde jsem pracoval, a uklízel i přistávací plochy před startem letadel. Bydleli jsme na ubytovně, a na dvacet kluků bylo asi sto dvacet ženských. Na tyhle časy moc rád vzpomínám, na ubytovně jsme dělali mejdany, já hrál na kytaru a letušky mi vozily z ciziny elpíčka. Moje budoucí žena, pozemní letuška, tam také bydlela, ale valný zájem o mě nejevila. Líbila se mi moc, nakonec jsme spolu po celý život a narodily se nám dvě děti. 

 

Vaše dcera Jiřina, která také vystoupí v Lucerně, moc pěkně zpívá. Máte z ní radost?

Obrovskou radost. S Jiřinkou spolu od jejích dětských let souzníme, dneska už spolu jezdíme na koncerty a je to děsně fajn. Jiřinka zpívá a koncertuje i sama, natáčí desky a já jí moc přeju, aby byla šťastná a mohla se věnovat tomu, co ji naplňuje.  

 

Mají to dneska mladí lidé v šoubyznysu lehčí, než když jste začínal vy? 

Mají to daleko těžší. Dříve veřejnoprávní televize daleko více podporovala původní českou muziku. Byly Hitparády, nebo třeba  Triangl a začínající zpěváci mohli ukázat, co umí a pak už záleželo na divácích, zda si je oblíbí či ne. Dneska v ČT podivně kádrují, kdo tam vůbec může vystupovat a není to jen o mladých. Já sám tam několikrát slyšel, něco neuvěřitelného, totiž že: “Dalibor Janda příliš připomíná minulou dobu.“ Není to ubohé a komické? 

 

Co vás ještě na dnešní době štve?  

Reklamy, neustále telefonní nabídky čehokoli, náboženství, která jdou proti sobě. Štve mě absurdistán, kdy na jedné ulici potkáte ženu zahalenou od hlavy až k patě i dívku se sukní pod zadek s velkým výstřihem.

 

Věříte v Boha? Uvažujete někdy o tom, jak vznikl vesmír?    

Obdivuji fyzika pana Grygara a párkrát jsme spolu rozprávěli. Přemýšlím často o vesmíru a ptám se: “Kdo vytáhne oponu, když člověk vstoupí na jeviště života? A kdo vytáhl oponu, když se probudil vesmír k životu? Bůh? A kdo stvořil jeho? Jak je možné, že všechno na Zemi tak perfektně funguje a zapadá do sebe?“

 

Důkazem, že máte blízko k přírodě je i vaše zahrada. Čím je zvláštní?

Zahrada u našeho domku 3,5 tisíce čtverečních metrů a z poloviny pozemku jsem si vytvořil pro radost takové „moravské arboretum“. Mám tam cestičky, různé štěrky, kamínky, jezírka, rybičky, pyramidy, bonsaje a stromy. Dobře do toho všeho zapadá socha Karla IV., nebo Rudolfa II. a chystám se tam dát lavičku a na ni posadit Švejka jako reprezentanta naší země.  

 

Vizitka

Narodil se 21. března 1953 v Drahotuších u Hranic na Moravě  

V letech 1986–1988 se stal třikrát Zlatým slavíkem 

Jeho rodné jméno je Václav, Dalibor je umělecké jméno

Mezi jeho hity patří písnička Hurikán, Padá hvězda, Kde jsi, Oheň, voda, vítr, Hráli jsem kličkovanou

 

Připravila: Šárka Jansová

Foto: Archiv Dalibora Jandy

 

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Kultura  

 » Kultura  » Hudba