Slavnostní Chopinův galakoncert - Hudba - Český Metropol

Hudba

Slavnostní Chopinův galakoncert

zdroj: archiv Metropolu

Karlovy Vary | Letošní karlovarské Chopin Gala, které se uskuteční ve čtvrtek 27. srpna v Parkhotelu Richmond, obohatí vystoupení německé pianistky ruského původu Olgy Scheps. Přednese za doprovodu PKF-Prague...

 

Philharmonia druhý Klavírní koncert f moll Fryderyka Chopina. Připomene tak návštěvu polského básníka klavíru v Karlových Varech v roce 1835, kdy se jako politický emigrant naposledy setkal se svými rodiči.
Hudební večer, který se uskuteční pod dirigentskou taktovkou Tomáše Braunera, vzpomene i na další významné návštěvníky tohoto proslulého lázeňského letoviska. Hned v úvodu zazní předehra k Mozartově opeře Figarova svatba, kterou Češi oslavovali hned při prvním uvedení v pražském Nosticově divadle v roce 1787. V druhé části koncertu bude uvedena 4. symfonie d moll Roberta Schumanna, jehož manželka Clara navštívila Karlovy Vary hned třikrát a ve svých dopisech vychvaluje vynikající léčebné účinky tohoto vřídelního města. Je historicky prokázáno, že na zmíněné symfonii, alespoň na její druhé verzi, skladatelova žena, významná evropská klavíristka a přítelkyně Johannesa Brahmse, spolupracovala.
Sólistka večera Olga Scheps patří k nejlepším reprezentantkám ruské klavírní školy, která vždy v obtížném varšavském chopinovském klání obsazuje první místa. Narodila se v Moskvě v rodině dvou vynikajících pianistů, žije však v Německu a své interpretační schopnosti zdokonalila u světově renomovaných klavírních pedagogů Arie Vardiho a Dmitrije Baškirova. Hudební kritika oceňuje její technickou brilanci a oduševnělost; ke spolupráci zvali Olgu Scheps přední světoví dirigenti, mezi nimiž čteme jména Lorina Maazela, Michela Tabachnika, Ivora Boltona a mnoha dalších. Chopinovský Galavečer se uskuteční pod záštitou primátora města Karlovy Vary Petra Kulhánka.

Zdroj: Jan Kopál

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 » Kultura  » Hudba  

 » Kraje  » Karlovarský