Hudební hvězdy Hollywoodu a proslulý operní pěvec Adam Plachetka ozdobou Smetanovy Litomyšle - Hudba - Český Metropol

Hudba

Hudební hvězdy Hollywoodu a proslulý operní pěvec Adam Plachetka ozdobou Smetanovy Litomyšle

zdroj: 2media.cz

Litomyšl | Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, jehož 57. ročník se koná od 11. června do 5. července, tradičně přináší událostmi nabitý program. K těm nejočekávanějším patří česká premiéra vokální...

 

symfonie Umučení Krista s hudbou ze stejnojmenného filmového hitu režiséra Mela Gibsona 21. června a světová premiéra kantáty Jaroslava Krčka Krédo Mistra Jana 29. června. 
Autorem monumentálního vokálně-instrumentálního díla Umučení Krista (The Passion of the Christ Symphony) je John C. Debney, jeden z nejúspěšnějších hollywoodských autorů filmové hudby. Skladba o prologu, sedmi zastaveních Křížové cesty a epilogu vznikla na podkladě a z motivů mimořádně emocionální, mistrovské hudby, kterou autor zkomponoval pro film Mela Gibsona Umučení Krista v roce 2004 a za níž byl o rok později nominován na Oscara.  Světová premiéra Debneyho symfonie se uskutečnila ve Vatikánu a provázely ji patnáctiminutové nadšené ovace. Nyní bude poprvé uvedena v České republice – v neděli 21. června od 21.00 na nádvoří zámku Litomyšl v podání Filharmonie Brno pod taktovkou Johna Debneyho. Spolu s ním vystoupí zpěvačka Lisbeth Scott, hollywoodská star, která nazpívala vokály k řadě známých filmů, hráč na etnické dechové nástroje Pedro Eustache, sólisté opery Národního divadla v Praze Alžběta Poláčková a Aleš Briscein, Český filharmonický sbor Brno.
Večer věnovaný 600. výročí upálení Mistra Jana Husa Krédo Mistra Jana svým obsahem a kvalitou odpovídá zásadnímu významu této události v českých dějinách. V pondělí 29. června od 19.30 hodin se na II. zámeckém nádvoří představí hvězdný basbarytonista mezinárodního renomé Adam Plachetka v Dvořákových Biblických písních, patřícím ke skvostům písňové tvorby v celé hudební literatuře. Součástí programu bude světová premiéra kantáty pro recitátora, baryton, smíšený sbor a orchestr Krédo Mistra Jana, kterou Jaroslav Krček napsal právě pro letošní jubileum a připomenutí mučednické smrti Mistra Jana. V libretu kantáty autor použil několik výroků Mistra Jana, jejichž apel do dnešních dnů neztratil nic ze své aktuálnosti a naléhavosti. Skladbu provede barytonista Roman Janál, Kühnův smíšený sbor a Symfonický orchestr Hlavního města Prahy FOK. Zazní také Blaník z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany a symfonická báseň Josefa Suka Praga op. 26. 
Předprodej vstupenek v síti Ticketportal – www.ticketportal.cz
Více informací – www.smetanovalitomysl.cz

Zdroj: 2media.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Pardubický  

 » Kultura  » Hudba  

 » Kultura  » Kultura