Koller na albu ČeskosLOVEnsko zpívá o lásce a politice - Hudba - Český Metropol

Hudba

Koller na albu ČeskosLOVEnsko zpívá o lásce a politice

zdroj: northvideo.cz

Praha | Tématu vztahů mezi muži a ženami a politice se na svém čtvrtém sólovém albu ČeskosLOVEnsko věnuje zpěvák a hudebník David Koller. Vztah interpreta k bývalému společnému státu Čechů a Slováků je...

 

na něm vyjádřen i tím, že většinu textů mu napsala slovenská básnířka Mirka Ábelová a na nahrávce se podíleli slovenští hudebníci Marta Minárik a Martin Valihora. A napůl Slovák je i Kollerův syn Adam, který na desce bubnuje.
    "Myslím si, že jsme si tak blízcí, že se ani nedá říkat, že jsme bratři a sestry, ale pro mě je to jeden národ. Ta mentalita je podobná, pětadevadesát procent slov má stejný slovní základ a naše kultura se za bezmála sto let tak prolínala, že jsme si prostě nejbližší. Nikomu jinému tak dobře jako Slovákům nerozumím," řekl dnes ČTK Koller.
    Básnířka Ábelová pro Kollera napsala verše z mužského pohledu a v češtině. "Ona se vlastně musela převtělit do Čecha, takže to měla dvojnásobně těžší," podotkl Koller.
    Pod texty jsou dále podepsaní například frontman Jasné Páky Michal Ambrož nebo básník Luděk Marks, který napsal milenecký text skladby Aha i slova k politicky zabarvené písni Galerka. "Vedle těch holek a politiky je tam ještě rokenrol," charakterizuje album Koller.
    Na hudbě k jednotlivým písničkám se kromě něj podíleli také spoluhráči z jeho doprovodné kapely Michal Pelant a Michal Nejtek, kolega ze skupiny Lucie P.B.CH, kytarista Tomáš Vartecký nebo britský producent Kipper Eldridge, jež proslul zejména prací na deskách Brand New Day a Sacred Love od Stinga. "Konkrétní představu, jak bude album znít, jsem od začátku neměl. Tentokrát jsme nejvíc řešili, aby nás písničky bavily a měly dobrý rytmus, případně aby se nám na koncertech dobře hrály," sdělil Koller.
    Nahrávku ČeskosLOVEnsko Koller i s kapelou podpoří třemi doprovodnými koncerty 30. května v Ostrově nad Ohří, 4. června v pražském Foru Karlín a 14. června v Brně. V roli předkapely se objeví Peter Aristone. Poté Koller vystoupí na několika letních festivalech, například Rock for People v Hradci Králové, Benátská! v Liberci nebo na Okoři u Prahy.
    Podobně jako Koller vyhledávají spolupráci i další představitelé české a slovenské populární hudby. Například košická skupina No Name před pěti lety vydala společnou píseň s českými Chinaski Ná, ná, náá. Text od Igora Timka pojednává o tom, že Češi a Slováci pořád patří k sobě. Na loňském albu Rockfield mají Chinaski navíc česko-slovenský duet Slovenský klín se zpěvačkou Bárou Hosnedlovou. Před dvěma lety kapela Kofe-In album Dobré nebe obohatila spoluprací se slovenskou zpěvačkou Katarínou Landlovou a Xindl X loni na album Čecháček Made nahrál duet Cudzinka v tvojej zemi s Mirkou Miškechovou.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Hudba  

 » Zajímavosti  

 » Kultura  » Kultura